Pikka aega on leitud, et just kaheksatunnine tööpäev on kõige tulemuslikum töötamise viis. Võib-olla on jõudnud kätte aeg see müüt ümber lükata.
- Foto: Scanpix/Panthermedia
Kõik soovivad head tasakaalu töö ja eraelu vahel. Mõni inimene tahaks ehk veeta rohkem aega perega või tegeleda hobidega. Isegi need, kes töötavad kaheksa tundi päevas, 40 tundi nädalas, kipuvad lõpuks sellest rohkem töötama. E-kirju ja tekstsõnumeid saabub ka pärast tööpäeva lõppu. Jaapanlastel on lausa eraldi mõiste – karoshi –, mida võiks tõlkida kui „surm ületöötamise tõttu”. See viitab Jaapanis valitsevale ületöötamise kultuurile. Üle neljandiku sealsetest töötajatest rabab üle 80 tunni nädalas. Seda on seostatud infarktide ja stressiga seotud enesetappudega.
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.