Palgatööst loobunud investor ja Off The Record Juttude blogi üks autoritest Riin Mäesalu jagas Investeerimisfestivalil koos Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juhi Mari-Liis Jäägeriga, millised on esimesed sammud töölt ära minemiseks.
- Vasakul Riin Mäesalu ja paremal Mari-Liis Jääger Foto: Mailis Vahenurm
Mäesalu on palgatööst vaba ja tegeleb endale meelepäraste asjadega. Ta avaldas festivalil, et tegi palju ettevalmistusi, enne kui palgatöölt ära tuli. Tema viimane palgatöö oli Pipedrive’is, kus ta teenis 4000 eurot brutotasu, mille pealt ta säästis piisavalt raha, et katta enda 14 kuu kulud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestis tööga hõivatute arv on väga lähedal 2023. aasta alguse tipule, sest kuigi palgatöötajaid on viimase aastaga vähemaks jäänud, on ettevõtjate arv suurenenud.
2024. aasta teises kvartalis peatus Eestis kaks aastat kestnud majanduslangus, mille käigus kahanes majanduse kogutoodangu maht kokku 5,7%. Languse ulatust arvestades võib öelda, et varasemate kriisikogemustega võrreldes on selle mõju tööturule olnud tagasihoidlik.
Põhjused: iseseisev töötamine palgatöö kaotamise korral, muutuv tööturg või ka varimajanduse kasv
Konverentsil Palga Päev 2024 andsid eksperdi ülevaade nii majanduses kui ka palga- ja tööjõuturul suurest pildist. Viimasel ajal on kiiresti kasvanud mittepalgaliste töötajate ehk ettevõtjate osakaal tööhõives – selle taga võib olla iseseisev töötamine palgatöö kaotamise korral, muutuv tööturg või ka varimajanduse kasv, selgitas Eesti Panga vanemökonomist Orsolya Soosaar.
Palgatööst vabaks saamine ja finantsvabaks saamine ei ole alati sirgjooneline teekond. Palgatöö vaba Riin Mäesalu ja palgatööl käiv finantsvaba Mari-Liis Jääger rääkisid Investeerimisfestivalil, kuidas oma palgatöö vaba elu alustada ning mida tähele panna.
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.