Tööelu ei pea olema surmtõsine! Just sellist mõtet kannavad endas kolm värsket seaduseelnõu, mida aprilli alguses tööelu moderniseerimise huvides riigikogus arutama hakatakse. Kui kõik läheb plaani järgi, ootavad töötajaid ees kohustuslik lõunauinak, igapäevane lõbususprogramm ning ka üks täiesti uus mõõde tööintervjuudes.

- Foto: Personaliuudised ja ChatGPT
1. Kohustuslik lõunauinak tööpäeva keskel
Eelnõu: Töölepingu seaduse täiendamine paragrahviga 163¹ – Tööpäevane taastumispaus
Lähtuvalt kasvavast läbipõlemisohust ja kroonilise väsimuse pandeemiast on sotsiaalministeerium välja pakkunud seadusemuudatuse, mille kohaselt peab iga tööandja võimaldama töötajatele vähemalt 20-minutilise lõunauinaku.
Uuringud näitavad, et 17-minutiline tukastus parandab mälu, reaktsioonikiirust ja meeleolu – miks siis mitte seadustada see Eesti innovaatilise tööelu osana? „Lõunauinak on uus ärikohtumine,“ selgitas töö- ja terviseministeeriumi ametnik R. T. Eelnõu kohustab tööandjat tagama vähemalt ühe pehme diivani, pimendusmaskid ja vaikuse.
2. Tööpäevane lõbususprogramm: "Töö ja lõbu tasakaal"
Eelnõu: Töölepingu seaduse paragrahv 328 lõige 7 – Tööandja kohustus tagada emotsionaalne elujõud
Eelnõu kohaselt peavad kõik tööandjad edaspidi organiseerima vähemalt ühe meelelahutusliku tegevuse päevas – näiteks karaoke, lauamängud või tantsupaus.
Kavandatava muudatuse eesmärk on suurendada töötajate üldist töörõõmu ja sotsiaalset sidusust. Innovatsiooninõukogu esindaja sõnul „muudab mõni voor Aliast või mõni lavalt esitatud Beyoncé hitt meeskonnad tugevamaks kui viietunnine strateegiaseminar“.
Ettevõtetele, kes eelistavad vaikust ja rahu, pakutakse valikuks ka zen-joogat, vaikuseringe või mandalate värvimist.
3. Tööintervjuu tantsuvoor: “Töökohale läbi koreograafia”
Eelnõu: Kandideerimisprotsessi kaasajastamise seadus
Hetkel kuum
Kui leping lõpeb „lume saabumisega”, võib tööandja lumehangede asemel kohtuasja saada!
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministeeriumi pilootprojekti järgi tuleb tööintervjuude viimasesse vooru lisada loominguline test, mille käigus kandidaat esitab valitud muusika saatel lühikese liikumiskava. See võimaldab hinnata tema kohanemisvõimet, rütmitunnet, tiimitööd ja julgust.
„Kandidaat, kes oskab end muusikas liigutada, oskab ka projektijuhtimises navigeerida,” märgib üks seaduse algatajaid, andes mõista, et Exceli valemid ja CV ei näita kaugeltki kogu inimese potentsiaali.
Kokkuvõtteks
Kuigi esmapilgul võivad need eelnõud kõlada … noh, natuke aprillinaljana, peitub neis siiski sügavam sõnum: tööelu ei pea olema ainult stress ja sihtmärkide täitmine. Töötajate vaimne tervis, loovus ja taastumisvõime on uue aja tootlikkuse alustalad. Nüüd jääb vaid oodata, kas riigikogu suudab rütmis püsida ja sellele tantsule rohelise tule anda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pidevas kontori- ja kodukontoriduellis näevad tööandjad nüüd võimalust sildu ehitada – töökujundajate keskliit on esitanud sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta reedeti kontorites ametlikuks riietuseks pidžaama. Algatus sai inspiratsiooni kodukontoritöötajatelt, kes kinnitavad, et just hommikumantlis on nad oma elu produktiivseimad versioonid.
Kui leping lõpeb „lume saabumisega”, võib tööandja lumehangede asemel kohtuasja saada!
Tähtajalised töölepingud võivad esmapilgul tunduda paindliku ja mugava lahendusena, kuid hooletult vormistatuna muutuvad need tööandjale tõsiseks riskiks. Tööõiguse ekspert Heli Raidve toob kohtulahendite ja eluliste näidete varal välja levinumad vead ja annab soovitused, kuidas neid vältida.
Pane tähele: täna on puhkuste ajakava esitamise tähtaeg!
Tööandja ei saa töötaja puhkusesoovi alati tagasi lükata, eriti kui ta pole ise puhkuse ajakava koostamise kohustust täitnud. Mängureeglid on seadusega paigas ja nende rikkumine võib tööandjale kalliks maksma minna.
7 kontrollküsimust: kas käitud ettevõtjana õigesti?
Kui ettevõte ostab töötaja palkamise asemel teenust sisse, et tööjõumakse vältida, on maksuametil põhjust sekkuda.
Milline olukord on tööturul täna ja mida saabuv mess mõlemale poolele pakkuda saab, sellest räägivad sisuturundussaates lähemalt töötukassa nõukogu juht ja Baltic Restaurants Estonia tegevjuht Aaro Lode ning töötukassa teenusejuht Livia Laas.