• 01.04.25, 15:22

Lepitusettepanek kontori ja kodukontori vahel: reeded saavad uue ilme

Pidevas kontori- ja kodukontoriduellis näevad tööandjad nüüd võimalust sildu ehitada – töökujundajate keskliit on esitanud sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta reedeti kontorites ametlikuks riietuseks pidžaama. Algatus sai inspiratsiooni kodukontoritöötajatelt, kes kinnitavad, et just hommikumantlis on nad oma elu produktiivseimad versioonid.
Lepitusettepanek kontori ja kodukontori vahel: reeded saavad uue ilme
  • Foto: Personaliuudised ja ChatGPT
Kaua kestnud vaidlus kontori- ja kodukontoritöö vahel on saanud ootamatu pöörde. Eesti Töökujundajate Keskliit saatis sel nädalal sotsiaalministeeriumile ettepaneku alustada arutelu seadusemuudatuse üle, mis võimaldaks tööandjatel kehtestada reedeti pidžaamapäeva ametliku riietusstandardina. Muudatuse eesmärk on luua kontorikeskkond, kus kodukontoris töötamise eelised saaksid laieneda ka füüsilisele töökohale.
„Kui töötajad väidavad, et kodus hommikumantlis olles on nad keskendunumad ja loovamad, siis ei tohi me seda produktiivsust raisku lasta,“ märkis keskliidu personalipoliitika nõunik Anneli Lõõgast. „Kontor peab kohanema, mitte vastupidi!“

Uuringud kinnitavad mugavuse mõju

Keskliit viitab oma ettepanekus ka 2024. aastal Soomes tehtud uurimusele, mille kohaselt vähenes töötajate stressitase kuni 37% neil päevadel, mil tööandja lubas „pehmet dress code’i“. Lisaks kasvas loovate tööülesannete täitmise edukus 22%. Samuti täheldati, et kolleegidevaheline koostöö paranes, kuna „vähem lipsu, rohkem empaatiat“.
Tartu Ülikooli sotsiaalpsühholoogia lektor Piret Mõnus ütleb, et inimeste rutiinist väljatoomine – näiteks kontoripäev pidžaamas – võib anda uue perspektiivi. „Väike absurd aitab leevendada argist tõsidust. Kui inimene saab end tööl kas või ühe päeva nädala koduselt tunda, siis see toetab kuuluvustunnet ja töörõõmu,“ lisab ta.

Kontor muutub kodusemaks

Ettevõtetes, kus algatus on juba arutlusele võetud, mõeldakse kaugemalegi. „Kui me juba pidžaamad selga paneme, siis miks mitte tuua kontorisse ka sussid ja pleedid?“ küsib personalijuht Katrin Kallis, kelle sõnul on nende ettevõttes kaalumisel ka mütsiriiuli loomine – kodukontorist tuntud trend, mis lubab koosolekutel kanda erinevaid peakatteid, et murda pingeid ja ergutada loovust.
Mõni firma on katsetanud isegi töölepingulist kassipausi, mille ajal võib töötaja videokõnes oma lemmiklooma kolleegidele tutvustada. Ettevõtte Lemmik Lux OÜ juht leiab, et koertenunnutamise pausid on nende ettevõttes suurendanud töötajate rahulolu ja vähendanud kaebusi kolleegide haigutamise pärast koosolekutel.

Kas järgmiseks hommikune äratuskoor kontoris?

Töökujundajate keskliit rõhutab, et tegemist on alles ettepanekuga ja ükski ettevõte ei pea pidžaamareedeid kohustuslikult rakendama. „Aga kujutlege ainult – kogu personaliosakond mummude ja karudega flanellpidžaamades ... See ei saa olla muud kui hea algus reedesele koosolekule,“ naerab Lõõgast.
Sotsiaalministeerium on lubanud algatuse järgmise kolme kuu jooksul koos partneritega läbi arutada. Seni soovitab keskliit tööandjatel hinnata, kas kodusem lähenemine võiks parandada meeskonna tuju ja koostööd.

Seotud lood

Uudised
  • 01.04.25, 12:08
Seadusandjad on töölainel: kolm värsket tööseaduse muudatust jõuavad peagi riigikokku
Tööelu ei pea olema surmtõsine! Just sellist mõtet kannavad endas kolm värsket seaduseelnõu, mida aprilli alguses tööelu moderniseerimise huvides riigikogus arutama hakatakse. Kui kõik läheb plaani järgi, ootavad töötajaid ees kohustuslik lõunauinak, igapäevane lõbususprogramm ning ka üks täiesti uus mõõde tööintervjuudes.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.03.25, 10:43
Suhtlus loob või lõhub meeskonna
Tugev ja motiveeritud meeskond ei sünni iseenesest – selle aluseks on selge ja argumendil põhinev suhtlus. Selge ja struktureeritud suhtlemine pole lihtsalt "tore omadus" – see on hädavajalik, et meeskond suudaks teha tõhusat koostööd, langetada informeeritud otsuseid ja tulla toime keeruliste olukordadega. Kui kommunikatsioon on kaootiline ja arusaamatu, siis võime olla kindlad, et probleemid kuhjuvad ja takistavad meeskonna edasiliikumist. Kuidas kujundada töökeskkond, kus iga tiimiliige tunneb end kaasatuna, väärtustatuna ja motiveerituna?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele