Tõeliselt edukas juhtimine algab inimeste väärtustamisest ja nende arengu toetamisest. Psühholoogiline turvalisus, meeskonnavaim ja valmisolek vigadest õppida loovad pinnase, kus nii töötajad kui ka ettevõte saavad kasvada.
Juhtimisel pole küsimus pelgalt ülesannete täitmises, vaid inimeste inspireerimises ja ühiselt eesmärkide saavutamises, selgitab No Bananase kaasasutaja ja tegevjuht Andero Keronen. Esimene samm on luua töökeskkond, kus iga inimene tunneb end väärtustatu ja kuulduna. Selline kultuur ei teki iseenesest – see nõuab teadlikku tööd juhi ja meeskonna koostöös.
Üks olulisi alustalasid on psühholoogiline turvalisus. Kui töötajad tunnevad, et nad saavad väljendada oma ideid ja muresid, kartmata kriitikat või hinnanguid, sünnib loovus ja innovatsioon. Vigade tegemine peab olema osa protsessist – mitte hirmutav kogemus, vaid loomulik osa õppimisest ja arengust. Kui inimene ei karda eksida, suudab ta näha võimalusi seal, kus teised näevad takistusi.
Töötajate väärtustamise juurde kuulub ka nende individuaalse panuse ja tugevuste äratundmine. Kui iga inimene tunneb, et tema panus on oluline, suurenevad ka pühendumus ja motivatsioon. Juhtimise keskmes peaks olema koostöö korraldamine viisil, mis toob esile meeskonna ühise potentsiaali.
Tähendusrikas töö ja selged eesmärgid annavad töötajatele suuna ja loovad tunde, et nende pingutused ei ole asjatud. Juhtide roll pole üksnes tulemusi saavutada, vaid ka inimeste kasvule kaasa aidata. Kui töötajatele antakse võimalus õppida, areneda ja olla osa suuremast eesmärgist, muutub töökoht inspireerivaks keskkonnaks, kus kõik annavad endast parima.
Lõpuks on oluline, et juht oleks eeskujuks – keegi, kes mitte ainult ei juhenda, vaid inspireerib ka teisi olema oma valdkonnas juhid. Läbikukkumised ja väljakutsed on loomulik osa edust, kuid just avatud suhtlus, koostöö ja julgus katsetada aitavad saavutada tulemusi, mis muidu tunduksid kättesaamatud. Tõeliselt edukas juhtimine põhineb inimlikkusel ja võimel luua tähenduslikke suhteid, mis viivad kõiki osapooli edasi.
PANE TÄHELE!
Andero Keronen räägib
27. augustil Äripäeva juhtimiskonverentsi
Coaching 2025 Vabadus pealaval oma kogemusloo, kui oluline on ka juhil näidata oma haavatavust ja nõrkust. Vaata Eesti suurima juhtimiskonverentsi
programmi ja kasuta jaanuari lõpuni
soodushinda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Usaldus, avatus ja tugevuste rakendamine – need on eduka meeskonnatöö alustalad. Psühholoogiline turvatunne, tugevuste teadlik rakendamine ja selged eesmärgid loovad keskkonna, kus meeskonnaliikmed saavad oma potentsiaali täielikult realiseerida ja ühiselt tulemusi saavutada.
Iga meeskonnaliige peab olema juhi jaoks partner ja juhi ülesanne on võimaldada partneril anda endast parim, sest just nii tulevadki õnnestumised ja töövõidud. Kuidas leiab juht oma suuna, õpib hoidma fookust ja saab liikuda tulemuslikuma tuleviku suunas, rääkisid koolitajad Aili Nurmeots ja Jaanika Rannula.
Pool Eesti töötajatest tunneb, et organisatsioonis hoolitakse neist, selgub Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee hiljutisest töötajate ja tööotsijate küsitlusest, kus osales ligi 6700 inimest.
Juhi valik on strateegiline otsus, millel on sügav mõju organisatsiooni tulemustele, kultuurile ja tulevikusuundadele. Juhtimisvajaduste mõistmine vastavalt ettevõtte arenguetapile aitab vältida vigu ja tagada pikaajalise edu.
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.