Sotsid: uus töölepingu seadus murendab tööturu stabiilsust ja seab töötajate kindlustunde löögi alla
Sotsiaaldemokraadid kutsuvad valitsust üles peatama töölepingu seaduse muudatust, mis võimaldaks tööandjal kehtestada töötajale miinimumtundidega töölepingud ja tooks kaasa suurema ebakindluse tööturul.
Sotsiaaldemokraatide volikogu juhataja Eduard Odinets ja erakonna esimees Lauri Läänemets.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu võttis Pärnus vastu avalduse, milles kutsutakse üles loobuma kavandatavast töölepingu seaduse muudatusest. Erakonna hinnangul vähendaks see töötajate sissetulekute stabiilsust ning muudaks tööturul senise kindluse määramatuseks.
Arvamused Eestis kavandatavate töölepinguseaduse muudatuste kohta jagunevad radikaalselt kaheks: tööandjad näevad selles positiivset muudatust mitte ainult endi, vaid ka töötajate jaoks, ametiühingud aga nõuavad seaduseelnõu ülevaatamist.
Palga määramine „kõhutunde“ järgi võib viia tõsiste õiguslike tagajärgedeni. Kui tööandja ei suuda põhjendada, miks kaks sarnase töö tegijat saavad erinevat palka, võib see viia diskrimineerimisvaidluse ja kahjunõudeni. Andmepõhine lähenemine aitab selliseid riske ennetada.
Valitsus kiitis heaks töölepingu seaduse muudatused, mis võimaldavad kõigile töötajatele paindlikke tööaja kokkuleppeid. Seni vaid teatud sihtrühmadele mõeldud lahendus avaneb nüüd kõigile, pakkudes suuremat paindlikkust nii töötajatele kui ka tööandjatele.
Valitsus kiitis heaks töölepinguseaduse muudatused, mis lubavad tööandjatel ja töötajatel paindlikumalt töömahus kokku leppida. Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo avab, kuidas see praktikas toimima hakkab, kellele kasu toob ja milliste riskidega tuleb arvestada.