Ebaõiglaselt määratud palk võib tööandja kohtusse viia – kuidas seda vältida?
Palga määramine „kõhutunde“ järgi võib viia tõsiste õiguslike tagajärgedeni. Kui tööandja ei suuda põhjendada, miks kaks sarnase töö tegijat saavad erinevat palka, võib see viia diskrimineerimisvaidluse ja kahjunõudeni. Andmepõhine lähenemine aitab selliseid riske ennetada.
RASKi partner ja ärinõustamise valdkonna kaasjuht Annika Vait Foto: RASK
Sooline palgalõhe on Eestis 13,1% ning iga vastutustundlik tööandja saab teadliku palga- ja personalipoliitika abil seda vähendada. Probleemi teadvustamine ei ole oluline üksnes võrdse kohtlemise tagamiseks, vaid ka võimalike diskrimineerimise etteheidete ja kahjunõuete ennetamiseks. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks tuleks aga kõhutunde asemel usaldada olemasolevaid andmeid, kirjutab advokaadibüroo RASK partner ja ärinõustamise valdkonna kaasjuht Annika Vait.
Kuigi palgad on tõusnud, tunneb iga teine töötaja, et tema majanduslik olukord on halvenenud. Rahulolu töötasuga väheneb ja üha enam inimesi kaalub parema palga nimel töökoha vahetust.
Elamiskulude tõus sunnib töötajaid otsima lisasissetulekut ja kärpima kulusid, kuid isiklik sõiduauto jääb paljude jaoks hädavajalikuks. Värske tööturumonitooring näitab, kuidas töötajad oma majanduslikku toimetulekut parandada püüavad.
Balti riikides on palgakasv aeglustunud, kuid kvalifitseeritud tööjõu nappus hoiab survet palkade tõstmiseks. Tööandjad otsivad tasakaalu palgatõusude, töötajate hoidmise ja investeeringute vahel, pöörates üha enam tähelepanu paindlikele töötingimustele ja digitaliseerimisele.
Milline on tööturu ja palgamaastiku hetkeseis ja kuhu liiguvad lähituleviku suundumused? Võtame luubi alla palgakasvu vedurid, tööjõupuuduse, maksumuudatuste mõju ja inimeste ootused keerulisel ajal.
Murrad pead, kuidas oma tiim talveunest üles raputada ja uue energiaga varustada? Lottemaa on just see koht, kuhu sa oma meeskonnaga tulema pead, sest loovus voolab siin vabalt ringi, mõtted lendavad kõrgelt ja ideed on värsked.