Töötajad otsivad lisatööd ja kaaluvad ümbrikupalka, kuid autost ei loobu
Elamiskulude tõus sunnib töötajaid otsima lisasissetulekut ja kärpima kulusid, kuid isiklik sõiduauto jääb paljude jaoks hädavajalikuks. Värske tööturumonitooring näitab, kuidas töötajad oma majanduslikku toimetulekut parandada püüavad.
Töötajad kärbivad kulusid, aga tööle minnes autost ei loobu. Foto: Pexels.com
Elamiskulude tõus ja majanduslik ebakindlus sunnivad töötajaid oma kulutusi põhjalikumalt läbi mõtlema ja kokkuhoiukohti otsima. CV.ee tööturumonitooringu andmetel on paljud inimesed hakanud lõunasööki kodust kaasa võtma ning otsivad aktiivselt lisasissetulekut, kuid isiklikust autost kui liikumisvahendist loobuda ei soovita.
Rahvusvaheline uuring näitab, et kuigi ülemaailmne tööturg püsib esimeses kvartalis stabiilsena ja ettevõtted on värbamisplaanides pigem ettevaatlikud, seisab Eesti silmitsi keerulisema väljavaatega.
Balti riikides on palgakasv aeglustunud, kuid kvalifitseeritud tööjõu nappus hoiab survet palkade tõstmiseks. Tööandjad otsivad tasakaalu palgatõusude, töötajate hoidmise ja investeeringute vahel, pöörates üha enam tähelepanu paindlikele töötingimustele ja digitaliseerimisele.
SEB personali ja koolituse divisjoni direktori Margit Pugali sõnul on väga mõistlik kaubandus-tööstuskoja ettepanek riigikogu rahanduskomisjonile tõsta tervise edendamiseks tehtavate kulutuste maksuvaba piirmäär praeguselt 400 eurolt 1000 euroni aastas.
Tööandjal on erandkorras võimalik vähendada töötaja töötasu ühepoolselt.
Vaatluse alla tuleval viiel kulude kokkuhoiu alternatiivil on erinevad tagajärjed nii tööandjale kui ka töötajatele. “Soovitan kaaluda kõiki valikuid hoolikalt, et leida parim lähenemisviis, arvestades ettevõtte vajadusi,” kirjutab Cobalti tööõigusele spetsialiseerunud vandeadvokaat Johanna-Britt Haabu.
Keeltekool Kirjatäht tähistab veeburarikuus kümnendat tegutsemisaastat. Seda, et aeg on tegusalt ja lennates läinud, kinnitab tõsiasi, et ümmarguse tähtpäeva saabumist tuli kooli juhile ning asutajale Ülle Koppelile meelde tuletada. “Numbrid on minu jaoks kõige nõrgem külg. Need ei seisa meeles, kipuvad ununema ja sassi minema,” naerab ta.