Tööturg rahuneb: värbamisaktiivsus püsib stabiilsena, kuid Eestis võib oodata keerulist aastat
Rahvusvaheline uuring näitab, et kuigi ülemaailmne tööturg püsib esimeses kvartalis stabiilsena ja ettevõtted on värbamisplaanides pigem ettevaatlikud, seisab Eesti silmitsi keerulisema väljavaatega.
Manpoweri tegevjuht Heigo Kaldra usub töö kaotanute arvu sügisel suurema olevat kui praegu. Foto: Renata Keva
„Midagi, mis majandust ja tööturgu elavdaks, praegu ei paista,“ märgib Manpower Baltikumi juht Heigo Kaldra, hoiatades töötuse kasvu võimaluse eest aasta lõpus.
2024. aasta tõi tööturul kaasa vastuolulise pildi: töövõtjate aktiivsus kasvas, kuid tööpakkumiste arv oli languses. Kõrge konkurents tõstis enim esile ametid, kus paindlikkus ja kaugtöö on esmatähtsad.
Ettevõtjad peaksid vaatama rohkem enda sisse, kuidas muuta oma äri efektiivsemaks ning jätta ära hinnatõus, rääkis Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Kümne aasta pärast, kui koole hakkavad lõpetama ja tööturule suunduma praegused 10-19aastased, on olukord töökätega parem kui täna, rääkis Tallinna Ülikooli sotsiaal- ja rahvastikupoliitika professor Lauri Leppik.
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.