• 27.12.24, 09:00

Peatsed seadusemuudatused töövõimetuslehtede kinnitamisel: mida tööandja peab teadma?

Alates 1. veebruarist 2025 muutuvad tööandja kohustused töövõimetuslehe kinnitamisel. Kuigi muudatus lihtsustab endiste tööandjate vastutust, on tänaseks oluline teada, kuidas töövõimetuslehti korrektselt käsitleda, et vältida viivitusi töötajate hüvitiste väljamaksmisel.
PwC Legal Services vandeadvokaat Ketlin Peterson
  • PwC Legal Services vandeadvokaat Ketlin Peterson Foto: Kaupo Kikkas
Ajutise töövõimetuse (haiguse, vigastuse vm) korral kirjutab arst isikule välja töövõimetuslehe. Töövõimetusleht (rahvakeeles haigusleht) on vajalik tööandjale töötaja puudumise põhjuse kinnitamiseks ja Tervisekassale hüvitise määramiseks. Tööandjal on kohustus vastavalt kehtivale seadusandlusele töövõimetusleht korrektselt käsitleda ja kinnitada.

Seotud lood

Uudised
  • 18.11.24, 12:58
Kas haiguslehe ajal võib väikse koormusega töötada?
Töötaja soovis teada, kas ta võib haiguslehe ajal väikse koormusega töötada.
Uudised
  • 17.07.24, 10:00
Kuidas haiguslehe ajal väikese koormusega töötamine praktikas välja näeb?
15. maist 2024 jõustus seadusemuudatus, mis võimaldab pärast 60 päeva haiguslehel olemist töötada haiguslehe alusel vastavalt tema tervislikele võimetele.
Uudised
  • 21.06.24, 09:00
Tasub teada: mida teha, kui peaksid puhkuse ajal haigeks jääma?
Tööandjatel on puhkuste ajakavad valmis tehtud ja töötajatel on teada, millal nad puhkavad. Puhkuste aeg ei ole enam mägede taga, seetõttu on just paras aeg küsida, mis saab siis, kui töötaja puhkuse ajal haigestub?
Uudised
  • 26.01.24, 10:51
Haigus ei hüüa tulles: mida tasub teada haiguslehe võtmise kohta?
Haiguste hooaeg on täies hoos ja paljud töötajad jäävad haiguslehele koroona, gripi, külmetuse või mõne muu haigusega. Millal peaks võtma haiguslehe ja mida tuleb teada haiguspäevade hüvitamisest, selgitab SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele