Organisatsioonide riskianalüüsi dokumente uurides pole pandeemia mitte midagi uut, kuid leevendusstrateegiat kujundades pole selle riski realiseerumise tõenäosust siiani kuigi suureks peetud ega võimalikku kestust aastatepikkuseks hinnatud. Seda oli seni hinnatud pigem võimaliku kriisina, mille algus ja lõpp on nähtavas tulevikus.
- Sandra Dauksienel jätkub raamatu "The Burnout Epidemics" kohta ainult häid sõnu ja nii mõnegi soovituse on ettevõte juba ka oma töökultuuri integreerinud. Foto: Philip Morris International
Varem ei peetud pandeemiat kunagi uueks võimalikuks normaalsuseks, kuid 2020. aasta pandeemia osutus meie elu- ja töökeskkonna jaoks uueks suuremahuliseks pöördepunktiks, mida võiks võrrelda lausa Victoria ajastu industrialiseerimisprotsessiga. Kas teadmatus pandeemia lõpp-punkti ja juba toimunud muutuste kestuse suhtes peaksid olema meie kõigi jaoks olulisimad lähtepunktid, et mõista, kuidas korraldada oma elu ja tööd nüüdsest nii, et see oleks jätkusuutlik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.