Kõik, mida peab teadma töötajate puhkusi planeerides
Peagi jõuab kätte aeg, mil ettevõtetes tuleb kinnitada iga-aastane puhkusegraafik. Advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots & Co eksperdid Tambet Toomela ja Erika Tuvike tuletavad meelde, mida tasub tähele panna töötaja puhkuse ja selle planeerimise korral.
Töötaja teenib puhkust nii töötatud aja, puhkusel viibitud aja kui ka ajutise töövõimetuse tõttu tööst eemal viibitud aja eest, samuti aja eest, mil töötajal on seaduse järgi õigus tööst keelduda, kirjutavad Tambet Toomela ja Erika Tuvike.
Kuna puhkuste ajakava on tõenäoliselt miski, millega ettevõtetes õige pea algust tehakse, jagas tööinspektsiooni nõustamisjurist Heli Ojavee näpunäiteid, mida puhkusi planeerides tähele panna. Puhkuste ajakava tuleb töötajatele teatavaks teha hiljemalt 31. märtsiks.
Tööandjatel on puhkuste ajakavad valmis tehtud ja töötajatel on teada, millal nad puhkavad. Puhkuste aeg ei ole enam mägede taga, seetõttu on just paras aeg küsida, mis saab siis, kui töötaja puhkuse ajal haigestub?
Paindlik ja töötaja vaba aega hindav puhkusekorraldus aitab tasakaalustada töö- ja eraelu, panustades vaimse tervise hoidmisesse ja aidates vältida läbipõlemist. Kuidas aga puhkust veelgi paindlikumaks muuta?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.