• 03.01.22, 06:30

2022. aasta tähtsamad muudatused sotsiaalministeeriumi haldusalas

Teeme ülevaate tähtsamatest muudatustest sotsiaalministeeriumi valitsemisalas, mis puudutavad paljusid töötajaid.
2022. aasta tähtsamad muudatused sotsiaalministeeriumi haldusalas
  • Foto: Pixabay
Rasedus- ja sünnituspuhkus nimetatakse 1. aprillist emapuhkuseks ning sünnitushüvitise asemel hakkab Sotsiaalkindlustusamet emadele maksma ema vanemahüvitist. Vanemapuhkusest ja vanemahüvitisest osa on mõeldud individuaalselt emale ja osa isale ning ülejäänud osa vanemate vahel jagamiseks.

Seotud lood

Uudised
  • 01.12.21, 05:12
Heli Raidve: personalijuhtidel pole mõtet järgmisel suvel puhkust võtta
Personaliuudiste korraldatud tööõiguse seminaril rääkis tööõiguse spetsialist Heli Raidve töölepingu seaduse (TLS) muudatustest, millega tuleb personalijuhtidel nüüd kursis olla. Muu hulgas muutuvad töölepingute vormid, mistõttu on personalijuhtidel järgmisel suvel palju tööd ja puhkust on Raidve sõnul raske võtta.
Uudised
  • 26.11.21, 05:00
Vanemapuhkuse korraldus muutub – millega puhkuste ajakava koostades arvestada?
Koostame 2022. aasta puhkuste ajakava. Seni on meil peale põhipuhkuse alati olnud kirjas ka vanemapuhkused ja õppepuhkused. Järgmisel aastal aga muutub vanemapuhkuste korralduses palju. Millega peaksime arvestama ja kust täpsemat infot leida?
Uudised
  • 22.09.21, 07:00
6 olulist muudatust vanemapuhkuse ja -hüvitise süsteemis 2022. aastal
2022. aasta 1. aprillist jõustub vanemahüvitiste süsteemi reform. Sellega kaasnevad mitmed muudatused, mille eesmärk on teha uut ilmakodanikku kasvatava pere elu lihtsamaks ja sujuvamaks.
Uudised
  • 30.06.21, 06:00
KKK: puhkus puhkepäeval, palgata puhkus ja tasu arvestus
Olulistele küsimustele palgata puhkuse, puhkusetasu maksmise, õppepuhkuse ja palju muu kohta vastab advokaadibüroo LEXTAL partner ja vandeadvokaat ning Äripäeva tööõiguse teabevara toimetaja Kristi Sild.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele