Kollektiivne koondamine vajab hoolikat planeerimist ja asjatundlikku teostust
Ettevõtte likvideerimise, üksuse või osakonna sulgemise või ettevõtte tegevusala muutumise tõttu võib tööandjal tekkida vajadus kogu või suurema osa töötajaskonna töölepingute lõpetamiseks, kuna töötajatele pole võimalik enam senist tööd pakkuda.
Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 89 lg 1, 2 kohaselt on tegemist koondamisega, kui tööandja ütleb töölepingu erakorraliselt üles seetõttu, et töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul. Samuti on tegemist koondamisega, kui tööleping öeldakse üles erakorraliselt tööandja tegevuse lõppemisel, tööandja pankroti väljakuulutamisel või pankrotimenetluse lõpetamisel raugemise tõttu.
Soraineni advokaadibüroo partner Karin Madisson selgitas hommikuprogrammis, kuidas teha valusaid otsuseid, näiteks kärpida palku, kõige paremini ehk nii, et neile ei järgneks vaidluseid.
Koroonaviiruse levik on pannud töötasu pärast muretsema nii tööandjad kui ka töötajad. Eesti töölepingu seadus ei näe ette töötajate ajutise koondamise ega sundpuhkusele saatmise võimalust, kuid sätestab piiratud võimalused töötasu vähendamiseks.
Saates „Kasvukursil” käsitlesime tööturul toimuvat olukorda – kuidas tööandja saab kulusid optimeerida, millised on kokkuleppelised ja millised seadusega võimaldatud lahendused.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.