Tavapäraselt on Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale, jõululaupäevale ja uusaastale eelnev tööpäev kolme tunni võrra lühem. Sel aastal on iseseisvuspäev ehk Eesti Vabariigi aastapäev esmaspäeval, kas lühendatakse seega ka sellele eelnevat reedet?
Tööandja peab lühendama nimetatud pühale vahetult eelnevat tööpäeva, kusjuures pühale eelnev tööpäev on päev, mis on enne püha (vastavalt siis 31.12, 23.02, 22.06 ja 23.12). Seega näiteks praeguses olukorras, kus töövahetus lõpeb reedel ja riigipüha on esmaspäeval, siis kohustust reedest päeva kolme tunni võrra lühendada ei ole.
Seotud lood
Jaanipäev ja võidupüha ei ole enam kaugel, mistõttu on õige aeg juhtida tähelepanu riigipühadel töötamisele. Kas ja millal on töötajal lühendatud tööpäev või õigus vabale päevale? Millised on erandjuhud? Arusaamatuste vältimiseks tasub tööandjal mõelda sellistele olukordadele varakult, kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
Heli Raidve tutvustas Pärnu Raamatupidamiskonverentsil uuemaid töölepingu seadust puudutavaid kohtulahendeid. Heidame pilgu kohtupraktikasse, toome välja olulisemad kitsaskohad ja jagame kasulikke soovitusi.
Töölepingu seaduse § 28 lg 2 p 4 kohaselt on tööandja kohustatud tagama töötajale kokkulepitud töö- ja puhkeaja ning pidama tööaja arvestust. Selline tööajaarvestuse pidamise kohustus pole sugugi vaid formaalsus.
Tööandja on kohustatud töötajale tagama kokkulepitud töö- ja puhkeaja ning pidama tööaja arvestust (töölepingu seaduse (edaspidi: TLS) § 28 lg 2 p 4). Tööaeg tuleb töötajaga kokku leppida töölepingu kirjalikus dokumendis, kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.