Eile toimus peresõbralike tööandjate tunnustusüritus, kus ühena üheksast ettevõttest pälvis kuldtaseme märgise ka Äripäev.
- Äripäeva müügidirektor Erika Truuverk. Foto: erakogu
Äripäeva osalusel anti töötajasõbraliku ettevõtja auhinda välja aastatel 2000 kuni 2015. Siis oli see konkurss, kus võitjad selgusid küsitluse tulemusel. 2016. aastal võttis sotsiaalministeerium projekti üle ja see muudeti süsteemse ettevalmistusega ja lõpphindamisega arengukavaks.
„Kui kolm aastat tagasi sellesse projekti sisenesime, ei kujutanud täpselt ette, mis ees ootab. Täna on seda suurem heameel kõrgeima, kuldtaseme märgise saavutamise üle. Oleme pühendunult ja teadlikult viimased 20 aastat organisatsioonikultuuri arendanud töötajaid väärtustava ja austavana. Selle tulemuseks on ühistunne üle organisatsiooni, julged algatused, mis tulevad töötajatelt ja vaatamata kohati päris pingelisele töötsüklile on Äripäevas fun töötada. Peresõbralik olek ei ole Äripäeva jaoks projekt. See on protsess, mille nimel pingutame iga päev ja see ei lõppenud selle märgise saamisega,” ütles Äripäeva peadirektori asetäitja Toomas Truuverk.
Sotsministeeriumi pressiteates on kirjas rohkem tausta ja ka teised võitjad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.