Jant haigekassa eriarstiabi hanke ümber ning sel nädalal taas fookusesse tõusnud Eesti pensionisüsteemi hale olukord muudab ümbrikupalga ka töötajale üha ahvatlevamaks valikuks, kirjutab ajakirjanik Erki Varma.
- Erki Varma Foto: Andras Kralla
Eesti pensionisüsteemi jätkusuutmatus ei ole mingi saladus, sellest on avalikult palju räägitud. Iseasi, kui palju selle peale igapäevaselt mõeldakse. Lõppeval nädalal oli seda aga põhjust taas teha, sest OECD värske uuringu tulemuste kohaselt on viimase kümne aasta jooksul siinsete pensionifondide reaaltootlus olnud miinuses. Tulevaste pensionäride raha põleb pensionifondides heleda leegiga, fondihaldurid aga küsivad lõkke tegemise eest veel palkagi. Pensionikogujad on viimase kümne aastaga maksnud pankadele teise samba teenustasuna ligi veerand miljardit eurot.
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.