Maailma kõige tagasihoidlikuma töötajate värbamisprognoosiga riigid leiab valdavalt vanast Euroopast, seevastu on Ida-Euroopa ettevõtjad pea sama optimistlikud kui kiirelt arenevates Aasia riikides, sedastab rahvusvaheline kvartalipõhine värbamisuuring.
- Manpower Baltikumi tegevjuht Heigo Kaldra Foto: Meeli Küttim
ManpowerGroupi uuringu raames küsitleti enam kui 59 000 tööandjat 44 riigist, millest kahekümne kahes on värbamisoptimism võrreldes eelmise kvartaliga kasvanud, neljateistkümnes kahanenud ning kaheksas jäänud endiseks. Tabeli esimesest poolest leiab seitse endist nn idabloki riiki, seevastu Lääne-Euroopa riike on tabeli esimesse poolde mahtunud vaid üks – Saksamaa. Enim on plaanis töötajaid juurde palgata Jaapanis (märkis 26% tööandjatest), Taiwanis (21%), Rumeenias (19%), Sloveenias (19%), USA-s (19%) ja Ungaris (18%). Maailma kõige madalama värbamisoptimismiga riigid on hetkel Šveits (-2%), Itaalia (2%), Prantsusmaa (2%), Argentiina (2%) ja Suurbritannia (4%).
Nendest riikidest, kuhu eestlased sagedamini tööle suunduvad on hetkel oma värbamisplaanides optimistlikumad Austraalia (13%), Soome (9%) ja Iirimaa (9%), nõrgemat värbamisaktiivsust näitavad Rootsi (8%) ja Norra (5%).
Soome ettevõtjate optimism on eelmiste kvartalitega võrreldes langenud. Enim plaanitakse inimesi juurde värvata tootmises ning finantsvahenduses. Samas näiteks kaevandustes, transpordis ja ehitussektoris võib töökohtade arv järgmises kvartalis hoopis väheneda.
“Kui eestlane otsustab minna välismaale elama ja tööle, siis mõtleb ta tavaliselt Skandinaaviale, Saksamaale, Suurbritanniale või Iirimaale,” tõdes Manpower Baltikumi tegevjuht Heigo Kaldra. “Vana Euroopa on küll justkui stabiilne ja kindel valik, aga teisalt on seal erialast tööd leida pigem keeruline. Nendes riikides on palju lihtöö pakkumisi, aga kõrgepalgalised lisandväärtusega töökohad hoitakse enamasti oma spetsialistidele. Seega võiks noored, kes tahavad minna maailma avastama, kaaluda hoopis Aasia suunda, mis areneb kiiremini ja kus on erialast tööd leida tõenäolisem. Samuti võib kaaluda Ida-Euroopat.”
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.