• 20.06.17, 16:26
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Alates juulist ei pea alaealise töölevõtmiseks tööinspektsiooni luba taotlema

1. juulist jõustuvad töölepingu seaduse muudatused ja tööinspektsioonilt ei pea enam taotlema eraldi luba alla 15-aastase töölevõtmiseks. Tööandja peab küsima lapsevanema nõusolekut ja sisestama andmed töötamise registrisse kümme päeva enne lapse tööleasumist.
Alates juulist ei pea alaealise töölevõtmiseks tööinspektsiooni luba taotlema
  • Foto: pixabay.com
7–14-aastase lapse kohta tuleb töötamise registrisse kande tegemisel sisestada märkuste lahtrisse andmed alaealise seadusliku esindaja nõusoleku, alaealise töötingimuste (sh töö tegemise koha ja töökohustuste) ja koolikohustuse kohta. Mõistlik on lisada juurde ka tööandja kontaktisik, kellega inspektor saaks vajadusel ühendust võtta. See muudab menetluse sujuvamaks. 
Töötamise registrit haldab maksu-ja tolliamet, kes edastab andmed registreeritud alaealise kohta tööinspektsioonile. Tööinspektor kontrollib kümne tööpäeva jooksul, et tegemist poleks keelatud tööga ning alaealise töötingimused oleksid kooskõlas seaduse nõuetega. Inspektor võib tööandja esindajaga ühendust võtta ja küsida lisainformatsiooni. Kui kümme tööpäeva möödub ja inspektor pole ühendust võtnud ega keelduvat otsust teatavaks teinud, saab eeldada, et inspektor on nõusoleku andnud ja lapse võib tööle lubada.
Kui alla 15-aastane asub tööle enne 1. juulit, on selleks endiselt vaja tööinspektsiooni luba. Juulini kehtiv taotluse vorm on kättesaadav inspektsiooni kodulehel. Samast leiate ka täpsema selgituse alaealise tööle võtmiseks vajaliku nõusoleku taotlemise korra kohta. 
Tööinspektsioonile on esitatud 135 taotlust alla 15-aastaste noorte tööle võtmiseks. Sel aastal on taotluse esitanud kümme ettevõtet enam kui 2016. aasta samal ajal. Inspektsioon on juba andnud nõusoleku 1508 lapse tööle lubamiseks.
Allikas: tööinspektsioon

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele