Värske uuringu järgi annavad kümnetunnised istuva töö päevad su bioloogilisele vanusele kaheksa aastat juurde.
- Kui püsti töötamise võimalust ei ole, tee töösse kindlasti seljasirutus- ja liigutamispause! Foto: GraphicStock
Nende inimeste puhul, kelle töö kujutas endast pikka istumist ja vähest liigutamist, märkasid teadlased, et nende rakud olid kaheksa aasta võrra vanemad kui sama vanadel inimestel, kes liikusid rohkem ringi, kirjutab News.com.au. San Diego California ülikooli teadlased uurisid oma oma töös 1500 naist vanuses 64–95 eluaastat ja leidsid, et kõige valusamalt mõjutab istuv töö neid inimesi, kelle tööpäev on 10 tundi pikk ja kel tuleb füüsilist liikumist ette alla 40 minuti jooksul päevas.
Istuv töö mõjutab DNA otstes olevaid väikseid kaitsekorke, mis tähendab, et kui istumine neid kaitsekorgikesi kulutab, siis vananevad ka rakud kiiremini. Lisaks istuvale tööle lisavad aastaid turjale teised elustiilist tulenevad faktorid, nagu ülekaalulisus ja suitsetamine.
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.