Sotsiaalministeerium saatis eile kooskõlastamisele töövaidluse lahendamise seaduse eelnõu, millega kõrvaldatakse senised õiguslüngad, sealhulgas määratletakse töövaidluskomisjon sõltumatu kohtuvälise töövaidlusorganina, mille tegevusele kohalduvad erireeglid.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski meenutas, et juba praegu on töövaidluste lahendamine töövaidluskomisjonis kiirem ja lihtsam kui kohtus. Komisjonid tegelevad aastas ligikaudu 2500 töövaidlusega, samal ajal kui kohtud menetlevad ligikaudu 400 töövaidlust aastas. „Kuid ka selles vallas peavad seadused ajaga kaasas käima ja vajadusel uuenema, ühelt poolt on kindlasti küsimus töövaidluskomisjonide pädevuse määras,” ütles Ossinovski.
Eelnõuga laiendatakse töövaidluskomisjoni pädevust töövaidluse lahendamisel ning töövaidluskomisjoni saab hakata pöörduma ka kollektiivlepingu täitmisest tuleneva töövaidlusega. Võimaldatakse kirjalikku menetlust, kompromissi kinnitamist ja menetlusdokumentide avalikku kättetoimetamist ning kaotatakse nõuete rahaline piirmäär, mis on 2009. aastast saati muutumatuna püsinud.
Lisaks antakse töövaidluse osalistele võimalus läbida töövaidluskomisjoni juhataja vahendusel lepitusmenetlus. „Vaidluse lahendamine leppimise teel aitab töötajatel ja tööandjatel jõuda mõlemat poolt rahuldava tulemuseni, mis võib soosida koostöö jätkamist,” ütles minister.
Töövaidluskomisjon on kohtuväline töövaidlusi lahendav organ. Töövaidluskomisjone on kokku neli, need asuvad Jõhvis, Pärnus, Tartus ja Tallinnas.
Eelnõu on kättesaadav
infosüsteemis.
Allikas: sotsiaalministeerium
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.