• 16.06.16, 10:59
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kolm head nõuannet noorele tööotsijale

CV-Online’i värbajad annavad nõu, mida noor peaks enne töölepingule alla kirjutamist tähele panema ja töötamisel silmas pidama.
Mida peaks noor enne tööle asumist teadma
  • Mida peaks noor enne tööle asumist teadma Foto: Pixabay
18+ ei ole veel kukkunud, ometi tahaksid saada esimest töökogemust? Küllap tuleb sobiv tööandja leida ja loota, et ka sina konkurentsisõelast läbi saad. Esimene tööleping on tõenäoliselt sinu senise elu tähtsaim dokument. Tekst on kuiv ja juriidiline? Seda kindlasti. Kuid sisuliselt on tegu kirjaliku kokkuleppega sinu ja tööandja vahel, nii et loe väga tähelepanelikult.  
Palgakokkulepe peab olema kirjalik
Nii mõnelgi noorel on juhtunud, et tööandja on suuliselt nimetanud ühesuguse töötasu, töölepingu lugemine on kiiruga kuidagi ununenud ning seejärel on palgapäeval tabanud ebameeldiv üllatus – oodatud töötasu ei ole üldsegi nii suur, kui alguses tundus. Just selliste olukordade vältimiseks tuleb võtta töölepingu läbilugemiseks aega.
Esimene palgaootus võiks olla realistlik, liiga suuri lootusi ei maksa hellitada. Samas võib näiteks ettekandjatöö puhul palk pigem positiivne üllatus olla, sest suure osa töötasust moodustavad tipid, mis on suvel tavalisest suuremad.
Töölepingus peaksid tööülesanded olema lahti kirjutatud
Tööleping seab selged piirid, mis on ja mis ei ole sinu töökohustused. On tööandjaid, kes kipuvad neid piire ületama ja kergem on töövaidlusi võita siis, kui tööülesanded on selgelt kirjas. Kui siiski kahtled, kas pead täitma kõiki tööülesandeid, mis on sulle pandud, siis konsulteeri näiteks vanematega või kellegagi, kel tööl käimisega rohkem kogemusi. Vajadusel ära karda tööandja ees suud lahti teha – kuigi olukord tundub keeruline, siis lahendus võib olla sinu jaoks hoopistükkis positiivne. Kui lahendust siiski ei tule, tasub helistada Tööinspektsiooni juristi nõuandeliinile.
Kui oled töölepingule alla kirjutanud, siis tuleb töö ka ära teha
Igal otsusel on alati alternatiivkulud – midagi jääb teise asja arvelt tegemata. Enne võimalikule tööandjale kandideerimisdokumentide saatmist mõtle hoolega järele, kas oled selleks ikka valmis, et suvine rannailm võib nautimata jääda ning nii mõnelgi sõprade peol on sinu koht laua ääres tühi. Ja veel – kui sõlmid töölepingu 31. augustini, siis sisuliselt astud töölt otse koolipinki tagasi – kaaluda tasub sedagi, kas suudad õppida teistega võrdselt, kui suvine puhkus on vahele jäänud.
Samas on varasel tööturule sisenemisel mitmeid plusspooli: kui näitad ennast heast küljest, võid saada väga hea soovituse, millega hiljem on kergem juba püsivat töökohta leida ja oma osa on ka tööharjumuse kujunemisel ning maailmapildi realistlikumaks muutumisel. Ühes vanalinna restoranis ettekandjana töötav Sirle ütleb, et noortelt kolleegidelt oodatakse eelkõige kohusetundlikkust. „Kohusetundest jääb puudu just selle koha pealt, et eelmisel õhtul on pidu pikale läinud ja siis järgmisel päeval ei jõuta kohale. Instagrammis on samas peopildid üleval,” muigab ta. Just selliste olukordade vältimiseks tasubki enne tööleminekut oma ootusi suvele realistlikult kaaluda. Vaata ringi ka oma tutvusringkonnas – kas oled ainus töölemineja või plaanib enamik sõpru teha sama sammu?
Kui töökoht asub kodust kaugemal ja pead sinna liikuma nt ühistranspordiga, siis kontrolli aegsasti, kas üldse ja kuidas õigeks ajaks hommikul tööle ja õhtul koju saad.
 
 
 
Autor: Liina Puusepp

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele