Töötuse muster on muutunud – esile on kerkinud ootamatu erinevus linna ja maa vahel
Statistikaameti värsked andmed näitavad, et töötuse ja hõive erinevused Eestis ei ole enam sellised, nagu seni harjunud oleme. Majanduslangus on tasandanud mitmeid tööturu lõhesid, kuid tekitanud ka uusi üllatuslikke erinevusi.
Kui varem on töötust seostatud pigem maapiirkondadega, siis viimaste andmete põhjal on olukord muutunud. Töötuse määr on linnas kõrgem kui maal, mis seab personalijuhid ja ettevõtted uue reaalsuse ette. Mis seda muutust põhjustab ja kuidas see mõjutab tööjõu liikumist? Lisaks ilmneb, et kuigi meeste ja naiste töötuse vahe on peaaegu kadunud, on üks teine oluline lõhe taas süvenemas. Millised tööturu trendid kujundavad värbamisotsuseid 2024. aastal?
Tööturg on kiiresti muutumas ning üha enam spetsialiste loobub traditsioonilisest palgatööst, eelistades projektipõhist lähenemist. Mis ajendab neid seda sammu tegema, millist kasu näevad selles tööandjad ja kuidas see mõjutab tööjõuturgu laiemalt? Mida tähendab säärane trend nii ettevõtetele kui ka spetsialistidele?
Möödunud aastal kasvas tööturul nii töötute kui hõivatute arv, kusjuures põllumajandussektoris ning majutuse ja toitlustuse valdkonnas oli hõive mullu viie aasta suurim, teatas statistikaamet.
Vähem müüjaid ja klienditeenindajaid tähendab, et madalamate palkade saajad kaovad statistikast, kergitades keskmist töötasu. Tegelik palkade tõus jääb aga sageli numbrite varju ning töötajad lahkuvad rahulolematuse tõttu.
Ehitussektoris ollakse kriitilised kavandatava kutsehariduse reformi pärast, eriti nähakse ohukohana, et ametikoolide õpe plaanitakse venitada kolmelt aastalt nelja aasta peale. See ei lahenda ehituse tööjõupuudusega seotud probleeme, vaid võib neid isegi süvendada.
Keeltekool Kirjatäht tähistab veeburarikuus kümnendat tegutsemisaastat. Seda, et aeg on tegusalt ja lennates läinud, kinnitab tõsiasi, et ümmarguse tähtpäeva saabumist tuli kooli juhile ning asutajale Ülle Koppelile meelde tuletada. “Numbrid on minu jaoks kõige nõrgem külg. Need ei seisa meeles, kipuvad ununema ja sassi minema,” naerab ta.