Organisatsioonikonfliktid on vältimatud, kuid õige tegutsemise korral võivad need olla meeskonna arengu mootoriks, kirjutab Madis Puhm. Ta toob välja viis olulist põhimõtet, kuidas konflikte hinnata, lahendada ja kasutada muutuste juhtimiseks ning efektiivsuse tõstmiseks.
- Meeskonnatöö superviisor ja coach Madis Puhm. Foto: Marko Mumm
Organisatsiooni kontekstis me räägime vastuolude, pingete või vastuseisudest erinevate isikute, gruppide või osakondade vahel seoses eesmärkide, ressursside, väärtushinnangute, võimu või suhtlusega. Kuigi organisatsiooni konfliktid ilmnevad inimeste vahel, on nende juured tavaliselt seotud töökeskkonna ja töökorraldusega. Annan siin 5 mõtet, mida on hea teada konfliktidest.
Seotud lood
Kas nõustud, et inimesed mõjutavad ja käivitavad üksteist? See, kuidas keegi välja näeb, midagi ütleb või teeb, võib kedagi väga ärritada või hoopis rõõmustada.
"Organisatsiooni süsteem on kui iseseisev isik, mis käitub ja mõtleb omamoodi," ütleb coach Natalja Prümmel. Tema sõnul peituvad paljude ettevõtete suurimad väljakutsed nähtamatutes mustrites, mis pärsivad töötajate ja meeskondade arengut. Kuidas neid märgata ja muuta, et saavutada jätkusuutlik edu?
Töötajate motivatsioon on kui tulesäde: kui seda õigel ajal kütusega toita, põleb see eredalt, kuid ilma hoolitsuseta võib leek vaibuda. Kuidas selle eest õigesti hoolt kanda, teab PersonaliDisaini värbamise projektijuht Diana Paabel.
Meeskonnatöö on oskus, mida tuleb pidevalt harjutada ja arendada. Meeskonnatöö treener Mats Soomre pakub väärtuslikke nõuandeid, kuidas tulla toime keeruliste olukordade ja lahkhelidega tiimis, eeldusel, et edukas meeskonnatöö sõltub suuresti psühholoogilise turvatunde ja mõistmise loomisest.
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.