• 29.08.23, 10:00

Trauma läbinud kolleeg vajab märkamist ja tuge

Elu võib mõnikord kaasa tuua ootamatuid ja traumeerivaid sündmusi, mis mõjutavad sügavalt meie vaimset heaolu. Traumaatiline kriis võib järgneda sündmusele, mis on ootamatu, tugeva mõjuga ning põhjustab kannatusi ja abituse tunnet. Näiteks kui satutakse õnnetusse või nähakse seda pealt, kogetakse vägivalda või ollakse selle tunnistajaks, haigestub või kaotatakse oluline inimene.
Organisatsioonil on kasulik luua vaimse tervist toetav käitumisjuhis või plaan juhtumiteks, kus töötajate elus leiab aset traumaatilisi sündmusi või kriise, soovitab Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa.
  • Organisatsioonil on kasulik luua vaimse tervist toetav käitumisjuhis või plaan juhtumiteks, kus töötajate elus leiab aset traumaatilisi sündmusi või kriise, soovitab Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa. Foto: ekvilibrist
Kuigi traumaatilised sündmused ei pruugi juhtuda töökohal, on neil mõju töövõimele ja kogu meeskonna sisekliimale. Tööandjal ja kolleegidel on oluline mõista, kuidas psühholoogiline trauma võib mõjutada inimese käitumist ning milline roll saab olla kriisiga toimetuleku toetamisel.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele