Möödunud aasta lõpus korraldas Circle K oma töötajate seas uuringu, millest selgus, et väga paljud teenindustöötajad puutuvad kokku klientide kiusuga. Koguni 42,3% Eesti töötajatest tõi välja, et on kogenud klientide kohatut käitumist.
- Tööandja kohus on luua oma töötajatele turvaline keskkond nii füüsilises kui vaimses vaates, on Circle K personalijuht Piret Kask kindel. Foto: Kaupo Kikkas
Circle K Eesti personalijuht Piret Kask nentis, et viimaste aastate kriisid on teenindussektori kiusamisprobleemi julgemalt esile toonud. „Ajal, mil enamik inimesi kolis kodukontorisse, käisid kaubandussektori töötajad jätkuvalt päevast päeva tööl. Tekkis olukord, kus ainsaks inimkontaktiks võiski olla kodukaupluse teenindaja, kellest kahjuks sai tihti ka inimeste valu väljaelamise koht,“ rääkis Kask. Ta lisas, et ka täna on ühiskonnas palju kirgi seoses Ukraina sõja ja hinnatõusuga ning kahjuks elatakse ka neid tundeid teenindajate peal välja.
Seotud lood
Äripindadele koristus- ja hooldusteenuse tellimine võib esmapilgul tunduda lihtne, sest teenusepakkujaid on mitmeid ning valik on suur. Siiski tasub partneri valikul kaaluda kindlaid tegureid, mis tagavad tööruumide puhtuse ja kvaliteetse tulemuse ning samas säästavad hoolduskuludelt. Pikaajalise kogemusega HK Puhastus toob välja viis soovitust, mis aitavad leida sobiva koristuspartneri ja hoida tööruumid alati korras.