Kuigi koroonakriisi tipphetk tundub olevat möödas, otsivad paljud ettevõtted jätkuvalt võimalusi kulude kokkuhoiuks. Üheks suuremaks kuluartikliks on reeglina tööjõud, mis paneb otsima võimalusi just tööjõukulude vähendamiseks.
Advokaadibüroo Hedman Partners maksuõiguse ekspert Triin Ahveldt tõi välja, et tööjõukulude vähendamiseks töötajate koondamine on raskeim valik nii tööandjale kui töötajale ning tasub kindlasti kaaluda ka teisi võimalusi. „Näiteks saab vähendada töötasu või tööaega ning üks võimalus koondamise vältimiseks on jõuda töötajaga kokkuleppele palgata puhkuse asjus,” tõi Ahveldt näiteid.
Töötaja on olnud järjest haiguslehel neli kuud. Töölepingu seaduse (TLS) kohaselt on õigus tööandjal tööleping üles öelda. Kas tööandjal on kohustus rakendada etteteatamistähtaega, kas ülesütlemine võib toimuda ka haiguslehe ajal ja tööandjal ei teki kohustust hüvitiseks (v.a saamata jäänud puhkuse kompensatsioon)? Töötaja tööstaaž on 13 aastat.
Tööandja nõuab, et töötaja end vaktsineeriks ja esitaks vaktsineerimistõendi. Kas töötaja saab nõuda, et tööandja lubaks töötaja vaktsineerima tööajast ja kas selle aja eest peab maksma töötasu?
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.