Kas olete üks paljudest, kes loeb pühade ajal e-kirju, või olete üks vähestest, kes paneb peale automaatvastuse ega kontrolli kirjakasti enne, kui taas tööle lähete? Kas kulutate palju aega e-kirjade pärast muretsemisele, kaotades kauaoodatud puhkuse nutitelefoni lõputule piiksumisele?
- Töökõne kingijagamise ajal? Päriselt? Palun pane see telefon nüüd ära! Foto: Pexels.com
Klassikalised lood ja mängufilmidki pajatavad juba paaridest, kes lähevad kauaigatsetud puhkusele mõnda romantilisse paika, et koos aega veeta, end muust maailmast välja lülitada ja üritada uuesti saavutada mingigi tasakaal töö ja eraelu vahel, millest igapäevarutiinis nii väga puudust tuntakse. Ja siis saabub e-kiri – ülemused nõuavad kiiresti hädavajalikku infot ning üks puhkusel olijatest peab tegelema kellegi juhendamisega ja üksikasjalikult selgitama, kuidas seda informatsiooni leida. Ta küll kaalub palve eiramist, aga hakkab peagi muretsema, et see võib kahjustada alati kättesaadava töötaja muljet, mida ta on üritanud endast jätta. Selle asemel et nautida pärastlõunat kohalikku toitu maitstes ja linna peal jalutades, passib tema kaaslane tundide kaupa linna keskväljakul ja vaatab pealt, kuidas armsam meeleheitlikult telefoniga ringi vehib ja üritab levi leida, et saaks e-kirja saata.
Seotud lood
Enamik inimesi käib tööl selleks, et äraelamiseks raha teenida. Osadel on õnn töö kaudu maailma muuta ja ehk isegi võtta tööd kui hobi. Töö mõtestatusele mõeldakse üha rohkem, kuid kas me mõtleme sama palju ka puhkamisele, kirjutab Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.
Kas sotsiaalmeedia võib olla inimese jaoks isiklik ruum, kus kolleegid ei saada tööalaseid sõnumeid? Milline on töö ja eraelu piiride seadmisel juhi roll? Kas nüüdisaegses maailmas on üldse vaja töö ja eraelu vahele piire seada?
Ehkki uuringud on näidanud töönarkomaania ohtusid, ei ole sellega seotud bioloogilised mehhanismid selgelt määratletud. Raamat "Elutervelt ülipüüdlik" õpetab seadma paremini prioriteete ning juhtima eluterveid muudatusi olulistes eluvaldkondades.
Ükskõiksed inimesed ei põle läbi – läbi põlevad need, kes teevad hingega asja, usub koolitaja, endine Harju Elekter Elektrotehnika tehasejuht Kristjan Rotenberg.
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.