Kas tööriiete vahetus on tööaeg? Riigikohus ütleb jah!
Teatud ametikohtade puhul on üsna tavapärane, et töötaja kohustub enne tööaja algust riietuma tööriietesse või peab tegema muid ettevalmistusi. Sageli on selline kohustus töötajale ette nähtud töölepingus või töökorralduse reeglites, selgitavad Tambet Toomela ja Erika Tuvike advokaadibüroost Eversheds Sutherland Ots & Co.
Advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots & Co tööõiguse ja andmekaitse valdkonna juht Tambet Toomela ning advokaat Erika Tuvike. Foto: Kertin Vasser
Hiljutises Riigikohtu kohtulahendis nr 2-22-16497 selgitas kohus tööriiete vahetamisele ja muudele ettevalmistustele kuulunud aja õiguslikku tähendust ja ületunnitöö hüvitamisega seonduvat.
Tööõiguse ekspert Heli Raidve võttis vaatluse alla sõna “diskrimineerimine”. Probleem selles, et kui töövaidluskomisjonile esitatavas avalduses märgib töötaja pöördumise põhjuseks lihtsalt “Mind diskrimineeritakse”, siis seda ei võeta arutlusele.
Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev selgitab, kuidas kehtivad Eestis emapuhkuse, isapuhkuse ja lapsendajapuhkuse reeglid samast soost lapsevanematele. Kui tähtis on rahvastikuregistris kirjas olev vanemluse staatus ning millised on puhkusekasutuse võimalused ja piirangud?
Tööandjad soovivad sageli kontrollida töötajaid biomeetriliste andmete kaudu, näiteks sõrmejälgede abil. Mõnes riigis on see lubatud, mõnes on äsja jõustunud aga piiravad otsused.
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.