Muidugi peavad ka Hindajad vaeva nägema, et välja tulla oma tavapärasest mugavustsoonist, kus on piisavalt aega mõelda ja analüüsida, ning õppima tegema otsuseid vähema informatsiooni põhjal.
Hindaja vajab faktipõhist infot kõikide valikute kohta ja võimalust seda ise rahulikult analüüsida. Teda ei tohi tagant kiirustada ja tal peab laskma küsimusi esitada, millele peab ka konkreetsed vastused andma. Nii saame meeskonda usaldusväärse ja strateegilise otsustaja, kes harva eksib.
Teostajad eelistavad töötada plaani järgi
Teine tüüp inimesi, kelle jaoks on muutused rasked, on praktilise meelega süsteemsust armastavad Teostajad. Kui plaanid pidevalt muutuvad, langeb efektiivsus, protsessid on paigast ära ja Teostaja on segaduses, kuidas edasi liikuda. Teostajad on loomult paindumatud inimesed, kes ei taha muutustega kaasa minna ega olemasolevaid plaane ja toimivaid protsesse muuta. Kui kaasata Teostaja liigsetesse aruteludesse, mida kõike veel võiks muutuste käigus teha ja katsetada, hakkab see teda ärritama, sest ta on praktiline inimene, kes ei taha mitte arutada, vaid otsuseid rahulikult ja süsteemselt ellu viia.
Teostajate puhul peame aru saama, et nad tunnevad muutuste ajal segadust, sest vanad mudelid enam ei tööta ja uued protsessid pole veel paigas. Nad on stabiilsuse hoidjad, kes tahavad toimivate plaanide järgi efektiivselt tööd teha, seega oleks mõistlik hoida Teostajaid liigsetest arutusprotsessist pisut eemal ja kaasata neid alles siis, kui lõplikud otsused on tegemisel, et nad saaks oma praktilise meelega kaasa aidata ja mõelda, kuidas edasiliikumist organiseerida ja planeerida. Kui Teostajatele ratsionaalselt ja süsteemselt selgitada, mis on muutuse eesmärk, kuidas see parandab efektiivsust ja kvaliteeti, ning anda neile aega seda seedida, saab Teostajast väga hea muutuste organiseerija.
PANE TÄHELE!
KoostööKunstiKooli Belbin Eesti asutaja ja treener
Mats Soomre astub üles ka
9. novembril toimuval
Koolituskonverentsil, kus teeb meeskonna töötoas näidiskoolituse teemal
"Kuidas leida meeskonna varjatud potentsiaal ja seda teadlikult rakendada".
Koolituskonverentsi
sooduspääsmed on saadaval veel
kuni 28. septembrini!
Teostajatele tuleb muutuste kohta anda konkreetne ja selge info, miks on muutused vajalikud ning millised on eesmärk ja prioriteedid, samuti võimalus vastutada organiseerimise eest.
Viimistlejad vajavad kvaliteetset plaani lõpuleviimist
Kolmas tüüp – Viimistlejad – on loomult perfektsionistid, kelle jaoks on olulised kõik detailid ja kõrgeim kvaliteet. Nende sisemine ärevus sunnib neid kõike üle kontrollima, et töö oleks kindla peale kvaliteetne ja korrektne. Kui enamik inimesi vajab teatud moel välist motiveerimist, siis Viimistleja sisemine motivatsioon on nii tugev, et ta tunneb siirast rahulolu ja rõõmu, kui näeb, et on saanud ilma teiste sekkumiseta kõik iseseisvalt ära teha.
Kui muutuste käigus on nõuded ebamäärased ega anta aega rahulikult keskenduda ning sunnitakse hüppama ühelt tegevuselt teisele, kasvab Viimistleja sisemine ärevus liiga suureks, sest ta ei saa soovitud kvaliteeti hoida, mis tekitab omakorda lisaärevust. Viimistlejat peaks muutuste korral säästma ebamäärastest ülesannetest ja vajadusel ka lohutama, kui ta ei saa rahulikult ja korralikult oma töid lõpuni teha. Hea, kui keegi teine suudab temast segased ülesanded ja ebamäärased nõudmised eemal hoida. Viimistleja tugevusi on õige aeg kasutada siis, kui muutused on jõudnud nii kaugele, et on vaja tagada kõrget kvaliteeti ja on oht, et teised kipuvad asju üle jala tegema.
Viimistlejad vajavad head ja rahulikku töökeskkonda, neid ei tohi tööga üle koormata, neile peab andma hästi täpsed, selged ja realistlikud nõuded.