Jaanuaris küsitlesid Äripäeva Konverentsid Eesti juhte ja palusid neil heita pilgu tagasi 2016. aasta olulisematele õppetundidele. Tööandjaid nõustava juristina tõi Heli Raidve 2016. aastast välja kolm enda jaoks olulist teemat.
Pane tähele!
Tööõigusabi juhataja Heli Raidve astub üles juba
16. märtsil Tallinnas hotell Euroopa konverentsisaalis toimuval tööõiguse seminaril
„Tööaeg ja töötasu”. Heida pilk peale tänavuse seminari
päevakorrapunktidele ja pane end kirja
soodushinnaga!
Esiteks probleemid nn Z-generatsiooniga. Vanema põlvkonna juhid püüavad harjuda turule sisenevate uue põlvkonna noorte töötajatega, kes ei ole vaimustuses kellast kellani töötamisest ega ilmuta vanemate töötajatega sarnast lojaalsust tööandjale. Selle põlvkonna jaoks on tööajal veebis surfamine ja mitme asja korraga tegemine loomulik tööpäeva osa ning töökoht vaid raha teenimise koht. Noored langetavad kiireid otsuseid, avaldavad julgelt oma eriarvamust või rahulolematust ja probleemide korral on valmis lahkuma või vaidlust alustama.
Teiseks tänased juhid ja personalijuhid püüavad leida uusi mehhanisme ja tööriistu vanade töötajate töö efektiivsemaks muutmiseks ja samal ajal uute noorte töötajate motiveerimiseks. Katsetatakse näiteks vaba aja kui boonuse kasutamist, see tähendab noorele antakse konkreetsed tööülesanded ja kui need on tehtud, võib ta töölt lahkuda (kuigi tavapärane tööaeg veel kestaks).
Ja kolmandaks töötasusüsteemide suhtes tunnevad juhid rohkem huvi paindlike töösuhete rakendamise võimaluste, sealhulgas erinevate tükitasu süsteemide vastu, mis vahepeal olid aastaid varjusurmas. EAS ärimentorprogrammi alustavate ettevõtjate mentorina näen peale kasvamas uusi noori firmaomanikke, kes on võtnud plaani käivitada firma ja seda käivitamisprotsessis ka ise juhtida, kuid esimesel võimalusel töötav äriühing müüa, juhtimisest ja sellega seotud vastutusest taanduda ning jääda passiivse tulu saajaks.
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.