Nööri mööda käimise dressuur ei toeta innovaatilist ja ettevõtlikku mõtlemist ja käitumist, pigem kipuvad isemõtlejad või teistmooditegijad süsteemist välja kukkuma. Paradoks on aga selles, et töömaailmas löövad just sellised läbi – neid nimetatakse teinekord isegi talentideks. Tublid tüdrukud jäävadki aga ainult tublideks tüdrukuteks.
- Kui meil mõne aine puhul tekib küsimus, kus või kuidas seda praktikas kasutatakse, on õigustatud ka õpilaste huvi, milleks neil seda vaja on. Foto: pixabay.com
„Lapsed on meie tulevik!” – selles kõlavas loosungis on Eesti jaoks karm tõde mitmes mõttes, kirjutab palgainfo agentuuri juht Kadri Seeder tänases Äripäevas. Meie riigi ja rahva tulevik sõltub sellest, kelleks oleme kasvatanud-õpetanud praegused lapsed ja noored, kuidas käituvad nad töö- ja isiklikus elus, kuidas juhivad riiki ja ettevõtteid, kas neist saavad lapsevanemad ja kuidas kasvatavad nemad oma lapsi. Kas meie homsed juhid on targad ja hoolivad, spetsialistid pühendunud, kas tööelu kõrval sünnib ka lapsi – kõik see algab kodust, lasteaiast ja koolist.
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.