Tänapäeval on töötajatele pakutavates motivatsioonipakettides tavapäraseks saanud nii spordikompensatsioon, lisapuhkepäevad kui ka tervisepaketid. Üha enam on populaarsust kogumas ka tööandjapension – lahendus, mis aitab kaasa töötaja rahatarkuse ja finantsilise heaolu kasvatamisele.
- Luminor selgitab, mida tööandjapension endast kujutab ja milliseid võimalusi see osapooltele annab. Foto: Andras Kralla
Tööandjapensioni näol on tegemist võimalusega, kus üks osa töötaja tasust suunatakse tema valitud kolmanda samba pensionifondi. See annab töötajale vabaduse otsustada, millisesse fondi ja millises ulatuses raha koguda. „Valikuvabadus on suur ja võimalusi erinevaid ning neid kõiki saab kohandada vastavalt töötaja vajadustele. Kuna töötaja saab sobiva lahenduse osas kaasa rääkida, leiab igaüks omale sobiva variandi,“ kinnitas Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööandja makstav boonus või preemia kolmanda samba sissemakseks
Töötajate tulevikku aitab kindlustada ja maksukoormust vähendada tööandjapension. Miks tööandjapension võiks olla iga personalijuhi tööriistakastis, kirjutab Elar Ollik Luminorist.
Kuigi tööandjapension on paljudele alles tundmatu rahakogumise võimalus, valiks pärast idee selgitamist üle poole inimestest tavalise palgatõusu asemel tööandjapoolse investeeringu III sambasse.
Tööandjapension aitab töötajatel tööandjaga üheskoos III pensionisambasse koguda ning loob aluse pikaajalisele ja lojaalsele töösuhtele. Luminori partnersuhete juhi Elar Olliku sõnul on selline kogumislahendus töötajate silmis väga väärtuslik, kuid paraku on see Eestis veel vähetuntud võimalus.
SEB korraldatud uuringust selgus, et tööandjapension on Eestis vähelevinud ning elanike teadlikkus on selle kohta madal. Vaid 8% kolmandasse sambasse koguvate Eesti elanike tööandjad pakub tööandjapensionit ning kõigest 16% eestimaalastest teab, mis see täpselt on.
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.