Koondamiste sagenemine tänapäeva tööturul sunnib personalijuhte ja töötajaid navigeerima keeruliste seaduslike ja emotsionaalsete protsesside vahel. Kuidas tagada õiguste kaitse ja samal ajal säilitada tööandja maine?
Oluline on, et töötajad teaksid oma õigusi ja võimalusi koondamisolukorras, olgu see seotud etteteatamistähtaja, töötuskindlustushüvitiste või karjäärinõustamisega. Foto: Pexels.com
Kiiresti muutuvas majanduskeskkonnas on töötajate koondamised ja ettevõtete sulgemised kahjuks muutumas aina sagedasemaks. Koondamine kui ühepoolne töösuhte lõpetamine võib töötajatele tihti ootamatult tulla ja tekitada hulga küsimusi ja ebakindlust. Kui kahepoolses töösuhte lõpetamises on osapooled sageli võimaluse korral kokku leppinud tingimustes, tähtaegades ja põhjustes, siis kollektiivse koondamise korral on protsess vähem personaalne, suurendades töötajate jaoks olukorra keerukust.
Kui ettevõtte juht jõuab arusaamisele, et kulude kokkuhoiuks on vaja töötajaid koondada, siis tuleb muu seas ka seadusi täpselt järgida. Tööandja vastutus koondamisel on väga oluline – see nõuab eelkõige läbipaistvat suhtlust töötajatega, et tagada nende õiglane koondamine.
Kui olete töötajana saanud koondamisteate, siis ärge kunagi kulutage oma energiat frustratsioonile, ei ole mõtet hakata paluma ning rääkima juhile oma isiklikust olukorrast, ütles ise aastate eest koondamise läbi teinud palgateadlikkuse koolitaja Irene Annus. PARE juhatuse liige Kristiina Palm toonitas aga, et kindlasti ei tohi ka juht koondamist töötaja jaoks kuidagi pisendada.
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.