• 31.03.21, 07:20

35+ menukat teost personalivaldkonna ekspertidelt

Uurisime Eesti personalivaldkonna asjatundjatelt, milliseid raamatuid, taskuhäälinguid, filme ja muud soovitaksid nemad oma valdkonna inimestel tarbida. Sõna ütlesid sekka Kärt Kinnas, Maria Kütt, Kersti Vannas, Heigo Kaldra, Sirje Tammiste, Signe Ventsel, Ruti Einpalu, Kaisa Pelt ja Kristiina Lõhmus.
Maria Kütt, Heigo Kaldra, Kersti Vannas ja Kärt Kinnas.
  • Maria Kütt, Heigo Kaldra, Kersti Vannas ja Kärt Kinnas.

Kärt Kinnas, PARE tegevjuht

Soovitan lugeda raamatut „Corporate Rebels. Make Work More Fun” (Joost Minnaar, Pim de Morree). Need kaks Hollandi kutti võtsid end töölt lahti, et uurida silmapaistvalt uuenduslikke organisatsioone ja juhte, et mõista, kuidas nad on töötamist ning töökorraldust raamist välja mõtestanud. Raamat ärgitab kastist välja mõtlema ja toob häid näiteid nii tööstusest kui ka avalikust sektorist, kus tavapäraselt eeldame üsna traditsioonilist töömudelit.
Teine raamat on „Tugev aju: kuidas liikumine ja treening sinu aju tugevdavad” (Anders Hansen). See raamat seletab väga lihtsalt ja tõenduspõhiselt lahti, miks järjepidev mõõdukas treening aitab paremini toime tulla mõtlemist vajavate ülesannetega. Raamat on heaks meeldetuletuseks sagedamini liikuda ajal, kus stressi ja läbipõlemise oht on suurenenud nii lastel kui ka täiskasvanutel. Üksnes lugemisest ei piisa, pärast igat peatükki tossud jalga ja õue jooksma!
Kuulamissoovitus on Vikerraadio „Ööülikoolˮ. Eesti akadeemilise ja kultuuriloolise maailma säravamad tähed jagavad oma mõtteid. See aitab ka enda mõttemaailma laiendada ja luua seoseid teemades, millega on vähe kokkupuudet.

Heigo Kaldra, Manpoweri tegevjuht

Minu kõige olulisem taipamine ja mõistmine ehk õppimine tuli eelmisel aastal filmist „The Social Dilemmaˮ. See avab minu arvates üsna hästi sotsiaalmeedias peituvaid väga mitmetasandilisi ohte ja selgitab ka mitmeid negatiivseid nähtuseid tänapäeva ühiskonnas: konfliktsuse ja vägivaldsuse kasv, äärmuslike seisukohtade ja ilmavaadete tugevnemine, mitmesugune radikaliseerumine, info killustumine, tõe hajumine jne.
Ma ütleks, et see on kohustuslik vaatamine kõigile mõtlevatele inimestele, kes soovivad paremini mõista meiega ja meie ümber toimuvat.

Sirje Tammiste, Tammiste personalibüroo juht

Minu soovitus on raamat „Aju emotsionaalne eluˮ (Richard. J. Davidson, Sharon Begley). Kui varasematel aegadel räägiti, kuidas aju määrab meie mõtted, tunded ja käitumise, siis viimased aju-uuringud toovad välja, kuidas meie saame aju mõju oma tunnetele, mõtetele ja käitumisele muuta.
Nendel uuringutel põhineb ka coaching – kuidas tulla toime iseenda piirangutega, hirmudega. Sellest raamatust on tulnud minu jaoks uus sõna „säilenõtkusˮ – suutlikkus tagasilöökidega toime tulla.

Ruti Einpalu, koolitaja ja coach

Esimene soovitus on „Unusta kompromissidˮ (Chris Voss). Personalijuhid peavad sageli olema raskete vestluste läbiviija rollis. See raamat annab reaalselt toimivad tööriistad keeruliste vestluste tegemiseks. Põhimõtted toetuvad aktiivsele kuulamisele ja neuroteadusele. Tihti tahame keerulisi küsimusi lahendada läbi ratsionaalsete argumentide. Aju paneb aga alati prioriteedi emotsionaalsele protsessile, tahame seda või mitte. Kõigele lisaks on tegu kaasahaarava lugemisega, mis on vürtsitatud autori isiklike „pantvangi-lugudegaˮ.
Teiseks soovitan raamatut „Agile people: A Radical Approach for HR & Managersˮ (Pia-Maria Thoren). Värskendav ja mõtlemapanev raamat personalijuhtidele, kus on selgelt välja toodud klassikaline ja traditsiooniline mõtteviis vs. agiilne mõtteviis inimeste juhtimisel. Lugemine, mis on lihtne ja annab ideid.
Soovitan kuulata ka neuroteadlase Adele Diamondi ettekannet „Excecutive Functionsˮ. See on kuulamine kõigile, kellel on lapsed või on lapsed plaanis. Midagi humoorikat, mis esmapilgul ei olegi seotud juhtimisega, aga tegelikult kehtib sama loogika ka inimeste juhtimises. Puhas neuroteadus. Meie prefrontaalkorteksist ja selle funktsioonidest väga lihtsalt ja rõõmsalt.

Kaisa Pelt ja Kristiina Lõhmus, SEB värbamispartner personalikonsultant

„Karjääristuudioˮ teeb kaasahaaravaid video-podcast’e väga erinevatel personalitöö teemadel ning nad jagavad ka inspireerivaid persooni- ja edulugusid.
Keda huvitavad organisatsioonide tegemised ja natuke ka telgitagused, siis neile soovitame Äripäeva raadio „Minu karjääriˮ saateid.
Neile, kes sooviksid hakata teadlikumalt mõtlema enda persoonibrändi kujundamisele ja/või edasiarendamisele, soovitame raamatut „Bränd nimega Sinaˮ (Olesija Saue, Evelin Org).
Raamat „Kes näppas minu juustu?ˮ (Spencer Johnson) on hea ja kiire lugemine selleks, et värskendada oma mõtteid ja panna oma tegemisi perspektiivi ning saada natuke lisamotivatsiooni.
Veiko Valkiaineni podcast’is „Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelisˮ käivad külas põnevad külalised (väga erineva taustaga tippjuhid, sportlased, koolitajad jne) ja jutuks on aktuaalsed teemad, arutlemaks küsimuse üle, mida tähendab olla edukas juht.
Väga hea on ka raamat „Triljoni dollari coachˮ (Eric Schmidt). See on lihtne ja praktiline käsitlus sellest, mis on tegelikult juhi töös oluline ja oluline on teadmine, et ka kõige suurematel professionaalidel peaks olema coach.
Endiselt on üks lemmikuid raamat „Südikus. Kirglikkuse ja visaduse jõudˮ (Angela Duckworth). Kui tahad oma elus midagi muuta, siis on see raamat ideaalne inspiratsiooniallikas. See tõestab, et kui soovid kusagile jõuda, on kõige olulisemad kirglikkus, visadus ja järjepidevus oma kire poole liikumisel.
Ja ka üks uus leid, mida pole veel lõpuni jõudnud lugeda, aga algus on paljulubav: „Ettevõtte loov arendamineˮ (Gary P. Pisano). Põnev ja mõtlemapanev käsitlus uurib, kuidas tagada areng nii ettevõte kui ka üksikisiku seisukohast ja teha seda nii, et see oleks järjepidev ning väsimatu.

Maria Kütt, PARE juhatuse esimees

On mõned raamatud, mille järele on mu käsi eeskätt personalijuhina läbi aastate haaranud rohkem kui teiste järele.
Raamat „The Psychology of Behaviour at Work” (Adrian Furnham) sisaldab tarvilikumaid psühholoogia kontseptsioone alates indiviidi olemuse mõistmisest kuni organisatsioonikultuuri kujundamiseni.
Teos „Investing in Your Company’s Human Capital” (Jack Phillips) tuletab meelde inimkapitalisse investeerimise strateegilised valikud. Mis juhtub siis, kui investeerida liiga palju, liiga vähe või sama palju kui teised.
Raamatu „Compensationˮ (George Milkovich, Jerry Newman) järele haarab käsi iga kord, kui vaja mõnda tasusüsteemi luua või uuendada. Kõik tasuliigid võetakse detailideks lahti ja tehakse selgeks, kuidas neid organisatsiooni strateegiaga siduda.
Inimeste arendamise vallas olen pea ribadeks lapanud raamatu „The Adult Learner” (Malcolm Knowles ja kaasautorid) ja Korn Ferry pädevuste kataloogi „For Your Improvement”. Mida ja kuidas arendada selliselt, et käitumine päriselt ka muutuks.
Mõnikord on hea meeldetuletuseks vaadata uuesti selliseid klassikalisi tekste nagu „The Principles of Scientific Managementˮ (Frederick Taylor), „The Human Side of Enterprise” (Douglas McGregor) ja „The Rise and Fall of Strategic Planning” (Henry Mintzberg).
Juhina on mind ehk enim mõjutanud raamatud „Why Should Anyone be Led by Youˮ (Rob Goffee, Gareth Jones), „Tõhus juht” (Thomas Gordon) ja „Sailing the Worldly Winds” (Vajragupta).

Kersti Vannas, Instari tegevjuht

Viimasel aastal on paljude töökorraldus ja kodukontor muutnud liikumisharjumusi. Veedame palju rohkem tunde kodus arvuti ees istudes ja ilma tavapäraste puhkepausideta. Kui varem oli ehk lihtsam võtta raamat kätte ja nautida lugemist, siis nüüd on paljud avastanud, et ei suuda enam istuda ja tahaks lihtsalt liikuda.
Kuidas leida aega raamatute jaoks ajal, kui sa suurema osa päeva nagunii istudes veedad ja õhtul vajad lihtsalt liigutamist? Minu retsept, kuidas lugeda raamatud sedasi, et nii füüsiline kui ka vaimne tervis oleks tasakaalus, on lihtne – jalutuskäik või jooksuring koos audioraamatuga. Audioraamatute kogemus on küll erinev päris raamatu lehitsemisest, sest omandad infot vaid kuulmise teel, mitte visuaalselt. Samas õpetavad audioraamatud kuulamis- ja keskendumisoskust.
Siin on viis raamatut, mis on mulle viimasel ajal olulised ning mis võiks olla iga juhi ja personalivaldkonna inimese laual või kõrvas.
1. „Good Leaders Ask Great Questionsˮ John C. Maxwell
Oled sa inimeste juht, personalispetsilist, värbaja või elus uute väljakutsete otsija – see raamat tuletab meelde kõige olulisemat: õigete küsimuste küsimine õigel ajal õigetelt inimestest, pluss suurepärane kuulamisoskus on võti nii töös kui ka isiklikus elus. Kirsina tordil jagab Maxwell 10 kõige olulisemat küsimust, mida temalt on küsitud ja mis muutsid tema elu, ning 10 küsimust, mida tema ise on küsinud. Seega, kui te olete oma elu coach’idega ümber korraldamas või tööd planeerimas, siis võiks see raamat olla hea stardipauk, mis aitab mõtteid seada ja õppida just neid olulisi küsimusi nii endalt kui ka teistelt küsima.
2. „Management Mess to Leadership Successˮ (Scott Miller)
Inimeste juhtimine pole kunagi lihtne olnud, kuid kaugtöö tingimuses on veelgi olulisem, et juht looks õiged võtted suhtumise ja kultuuri, et lõpuks kogu üle ilma laiali laotatud meeskond ühtses rütmis, meeleolus ning ka tulemuslikult edasi liiguks.
Scott Milleri praktilised soovitused juhtidele sisaldavad enesejuhtimise nippe ehk kuidas olla ise hea ja usaldusväärne juht, kuidas luua nulltolerantsiga kultuuri tagarääkimise suhtes või kuidas juhtida raskeid kõnelusi. Siia juurde on veel soovitus võtta ette ka Franklin Covey’ raamatud.
3. „Never Eat Aloneˮ (Keith Ferrazzi)
Sa võid olla maailma kõige targem, ilusam ja suurepärasem, aga kui keegi seda ei tea või ei oska sa seda nähtavaks teha, siis on sellest vähe kasu. Suhted ja võrgustikud aitavad sind elus edasi ja sageli mängivad määrava tähtsusega rolli mitte võrgustiku kõige lähemad liikmed, vaid hästi hoitud kaugemad suhted. Suhteid tuleb toita. Ainus viis ise kasvada on aidates ja kasvatades teisi. Siiras „Kuidas ma saan sind aidata?ˮ peaks olema küsimus, mida küsite igal kohtumisel sõprade, tuttavate või töökaaslaste käest. Paljud ei julge ei abi pakkuda, abi küsida ega abi vastu võtta.
4. „How to Win Friends & Influence Peopleˮ (Dale Carnegie)
Klassika, mille lihtsalt peab vähemalt korra elus läbi lugema.
5. „The Employer Brand: Bringing the Best of Brand Management to People at Workˮ (Simon Barrow, Richard Mosley)
Simon Barrow on tööandja brändingu isa, kes avaldas esimese tööandja brändingu teemalise kirjutise juba 25 aastat tagasi. Raamat annab hea ülevaate, mis on bränd, kuidas seda luua, kuidas eritub toote/teenuse bränd tööandja brändist. Ta selgitab ka seda, et brändist üksi ei piisa, brändi tuleb ka juhtida. See raamat koos vanameistri signatuuriga on mul isiklikult aukohal.
Tegelikult on häid raamatudi veel ja aeg-ajalt on tore ka pehmemat kirjandust lugeda – olgu selleks elulood (Chanel), Alliksaare luuletused või miks mitte Matti Nykäneni tsitaadid. Elus olgu tasakaal.
Filmidest soovitan vaadata 1982. aasta filmi India suurest ja väga erilisest juhist Gandhist.

Signe Ventsel, Tööandja brändi ja persoonibrändi arengupartner

Raamat, mida kahe käega soovitan, on „Süvenemine” (Cal Newport). Kui tahame oma tegemiste tulemusi näha, eesmärke saavutada, professionaalselt kompetentsemaks saada või hoopis oma hobi nautida, siis me peame õppima süvenemist, keskendumist ja seda ilma tähelepanu hajumata. Süvenemisoskus muutub digiühiskonnas ja tempoka elu kõrval aina haruldasemaks. Olen veendunud, et erakordseid asju on võimalik luua vaid hästi keskendudes. Lihtne on enda päev ära kaotada lõputu ülesannete nimekirja, kohtumiste, e-kirjade, sotsiaalmeedia, koosolekute keskele … Tundsid end küll tähtsa ja vajalikuna, aga selle varjus võivad kergesti jääda tegemata olulised ülesanded. Ja mis veel olulisem – kas sinu tänase päeva tegemised viivad sind lähemale suurtele ja väikestele eesmärkidele?
Lisaks üllatas mind oma mõtteviisi ja väljaütlemistega Simon Sineki uus raamat „The Infinite Game”. Raamat kutsub mõtlema lõpuga ja lõputul mõtteviisil/tegevusel. Ta toob välja, et pole sellist asja nagu äri võitmine. Kõik need on rännakud, mitte sündmused. Oleme liiga keskendunud võitmisele, et konkurentsis parim olla. Autor ütleb, et eesmärk pole lühiajaline kasum, vaid pikaajalisus, vastupidavus, lojaalsus ja kogukonna loomine.
Peale Eesti väga heade podcast'ide soovitan kuulata ka podcast’i Jim Kwiki „Kwik Brainˮ.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.04.25, 10:59
Suurim valik tööpakkumisi on CV.ee tööportaalis
Suurima arvu tööpakkumisi leiad CV.ee tööportaalist – kinnitavad 2025. aasta värsked andmed.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele