Ettevõte pakub abistamisteenust, kus töötajad puutuvad kokku koroonaviiruse riskirühmaga. Kas tööandja saab teha perioodilise koroonaviiruse testimise ja vaktsineerimise kohustuslikuks? Asja selgitab Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.
- Meeli Miidla-Vanatalu Foto: Annela Samuel
Vaktsineerimise võimaldamine on üks tööandja võimalikest meetmetest töökeskkonna ohutuse ja töötaja tervise säilimise tagamiseks. Meetmed töökeskkonna riskide vähendamiseks saab määrata vaid sel moel, et enne kaardistatakse, mis on risk ja kui suur on selle realiseerumise tõenäosus. Seega peab tööandja koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kindlasti üle vaatama oma töökeskkonna riskianalüüsi, vajadusel seda täiendama ning tegelikkusele vastava riskianalüüsi alusel koostama asjakohase tegevuskava.
Seotud lood
Tööinspektsioon selgitab, mida peaks töösuhetes teadma vaktsineerimisest, sellest keeldumisest, töö ümberkorraldustest vaktsiini vastunäidustuste korral ja muudest olulistest aspektidest.
Valitsus kehtestab alates 11. märtsist 2021 täiendavad piirangud, mis mõjutavad paljude ettevõtete majandustegevust ning seeläbi ka töösuhteid. Toome välja töölepingu seadusest (TLS) tulenevad võimalused töösuhete jätkamiseks.
Terviseameti põhjaregiooni haldusala maakondades (Harju, Järva, Rapla maakonnad) ei võta Terviseameti inspektorid ühendust lähikontaktsetega ning terviseamet palub nendes maakondades tööalased lähikontaktid välja selgitada tööandjal. Teistes Eesti regioonides kaardistatakse lähikontaktsed, sh tööalased, koostöös Terviseameti vastava regionaalosakonna inspektoriga.
Tööinspektsiooni nõustamisjurist Sandra Kuus selgitab, kas ja kuidas tohib tööandja muuta töötaja töögraafikut ning mida tasub eriti tähele panna.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.