Äripäevaga vestelnud ettevõtjate sõnul on süvenev tööjõupuudus üha tõsisem mure: tootlikkus kannatab ja bürokraatia sööb närve. Lahendina nähakse immigrantide sissetoomist või avalikku sektori kärpimist.
- Deluxi mööblivabrikute omanik Göran Sjöholm võrdleb töötajate otsimist kõrbes vee otsimisega. Foto: pixabay.com
Tarmeko juht Ago Nigul tõi näite, et neile kandideerivad sageli korduvalt tööle inimesed, kes on töötukassas arvel – neil on kohustus töökuulutustele vastata, ehkki tegelikkuses nad töökohta vastu võtta ei soovi. Tarmeko kodulehel oli reedel viis töökuulutust ja Niguli sõnul kannatab ettevõte tööjõupuuduse tõttu: „Tellimusi on rohkem, kui suudaks tööd ära teha.”
Veelgi raskem on aga olukord väiksemates omavalitsuses. Viljandi Deluxi mööblivabrikutesse on Sjöholmi väitel ettevõte sunnitud palkama inimesi Ukrainast, mis on aga paras katsumus, sest mööblivabrikandi sõnul kulub välismaalt töötajaid palgates dokumentide vormistamiseks 2–3 kuud. Mööblitootja arvates oleks lahendus, kui Eesti lõdvendaks võõrtööjõu palkamise nõudeid ja võtaks järk-järgult immigrante vastu.
Loe pikemat teemakäsitlust
Äripäeva veebist!
Autor: KATARIINA KRJUTŠKOVA
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.