Autor: Aira Tammemäe, juhtimispsühholoogia koolitaja • 16. september 2024

Õppetund läbipõlemisest: inimesed kipuvad appi hüüdma ikka oma emakeeles

“Kahetuhandendate alguses õnnestus mul juhina korralikult läbi põleda. Jah, oli pingeline aeg, minu valdkonnas toimusid pöörded, mis avasid suured võimalused. Aga mitte väljakutsed ei põletanud mind läbi,” jagab juhtimispsühholoog Aira Tammemäe Äripäevas vägagi isiklikku kogemust.
Suhtlemispsühholoogia treener Aira Tammemäe.
Foto: Virge Viertek

„Ta ei ole valmis ka pisiasjades vastutust võtma. Küsin näiteks arvamust uue teenusestandardi kohta ja ta ütleb mulle, et tema ei oska midagi arvata, et talle sobib kõik, kui nii on otsustatud. No midagi pole ju veel otsustatud, ma just üritan teda otsustamisse kaasata.“

„Juba mitu nädalat lõppevad meil müüginõupidamised Toomase monoloogiga teemal, mis kõik on valesti. Ta on meie tippmüüja, tavaliselt just see, kes kõigile hoogu juurde annab, aga nüüd üks häda teise otsa.“

„Meil on kriitiline olukord, aga Ülle kutsub järjest kokku nõupidamisi, kus me lihtsalt tundide viisi arutame sama teemat ilma, et lahendusele sammukene lähemale jõuaks. Pigem läheb olukord iga nõupidamisega segasemaks.“

„Eelmisel nädalal olime kõik šokeeritud, kui Ants lihtsalt nõupidamiselt minema kõndis ja ukse enda järel sellise pauguga kinni virutas, et laepaneel tuli lahti. Mitte keegi ei saanud aru, mis õigupoolest juhtus. Olime arutanud tootmisprotsessis tekkinud seisakut ja keegi mainis möödaminnes, et vaataks korra veel üle masinate hooldusgraafiku. Keegi ei süüdistanud teda.“

Need on mõned näited juhtimispsühholoogia koolitustel räägitud lugudest pisut üldistatult ja muudetult, kuid kõnelevad ühest ja samast asjast: inimtüüpide eripärad tulevad välja emotsionaalselt laetud olukordades, kriisides ja võimenduvad vastavalt inimtüübi eripärale ka erineval põhjusel.

Kindel hulk energiat

Me võime hüpoteetiliselt ette kujutada, et sul on iga päev kasutada üks kindel energiahulk. Kui maailm on stabiilne, oled sa selle mõistlikult erinevate tegevuste vahel ära jaganud ja oskad prognoosida, kui palju see sulle maksma läheb. Juhi ja inimesena jätkub ka aega mõelda, juhtida teadlikult, oma isiksusest tulenevatest kiiksudest hoolimata.

Kui niinimetatud psüühilise tasandi energiaturg kukub kaosesse, ei jätku ühel hetkel enam ressurssi või on selle hind liiga kõrge. Siis astuvad lavale ka isiksused kõigi oma eripäradega, maskid langevad, kontroll sõnade üle väheneb, tegu tuleb enne kui ratsionaalne kaalutlemine.

Kui läheb tõeliselt jamaks, kipuvad inimesed appi hüüdma ikka oma emakeeles. Ja siis ongi nii, et muidu mõistlikul moel toiminud meeskond ei saa ühtäkki enam üksteisest aru. Ka juhist ei saada aru, sest temalgi pole ressurssi oma isiksusest tulenevaid kiikse ohjata. Päris kindlasti nõuavad kõik inimtüübid juhilt oskust liikuda olukorra lahendamise poole erineval moel.

Siinkohal on hea meenutada juhtimispsühholoogia peamist tõde: ära juhi nii, nagu sa tahad, et sind juhitakse. Inimeste maailmad on erinevad.

Inimtüüpide maailmas navigeerimine nõuab nende erinevate inimtüüpide keele mõistmist. Keeli on vaja õppida, harjutada, julgeda teha ka vigu ja nendest õppida. Keelt on keerulisem õppida olukorras, kus kriis on juba käes, sest, mäletate, hüpoteetiline energiahulk on meil iga päev ette antud ja kui see kulub mujale, siis pole lihtsalt aega veel inimtüüpide keelemaailma süveneda. Siis tuleb lihtsalt kasuks, kui need erinevad psüühilise tasandi keeled on vähemalt suhtlustasandil juba selged.

Arusaamatus kõrvetab

Aga miks ma siis ikkagi sajandivahetusel juhina läbi põlesin? Mitte, et ma poleks tööalaselt edukas olnud. Vastupidi, meie tiim tegi meeletu spurdi, tõusis turul mitu head protsendipunkti kõrgemale, tunnustust tuli igast suunast.

Asi oli selles, et iga inimestevaheline arusaamatus mõjutab mõlemat poolt. Mõjutas ka mind. Mul oli valus vahel peaga vastu seina joosta. Ma sain haiget, kogedes mõistmatust. Ma põdesin iga arusaamatuse järel oma vale sõna või tegu. Niisiis on inimtüüpide maailma tundmine ja erinevate keelte oskus oluline ka üsna egoistlikel põhjustel: selleks, et juhina mitte läbi põleda.

Aira Tammemäe lõpetas juhikarjääri aastal 2005, katses magistrikraadi psühholoogia erialal ning on viimased 19 aastat tegutsenud suhtlemispsühholoogia treenerina, kasutades Karupoeg Puhhi raamatu tegelasi meeskonnas toimetavate erinevate inimtüüpide sümbolitena. Paar korda aastas teeb ta Äripäeva Akadeemias juhtimispsühholoogia avatud koolituse, kus õpetab tundma enda tiimis töötavaid inimtüüpe ning kuidas neid innustada ja juhtida. Järgmine juhtimispsühholoogia koolitus toimub 22. oktoobril. Vaata programmi SIIN.

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456