• 21.04.22, 10:45

Ülemiste City töötajate tööga haaratus on ülejäänud Eestiga võrreldes neljakordne

Ülemiste Citys tutvustati täna tervisliku linna mudeli arenguid, mille loomisel sai võetud eelmisel aastal sihiks töötajate tervis kui kõige väärtuslikum ressurss ettevõttes. Tartu Ülikooli tehtud uuring kinnitab ka mudeli efektiivsust, et loodud lahendust saaks hiljem edukalt rakendada ka teistes linnades ja linnakutes üle kogu maailma.
Esimene tervisemaja avati linnakus kaks aastat tagasi, juba õige pea kolivad teenusepakkujad ka teise tervisemajja.
  • Esimene tervisemaja avati linnakus kaks aastat tagasi, juba õige pea kolivad teenusepakkujad ka teise tervisemajja. Foto: Raul Mee
Öpiku konverentsikeskuses tutvustati täna uuringu avastusi, mille käigus sai kinnitust, et kaasaegse elu-, õpi- ja töökeskkonna loomisel saab järjest enam hügieeninormiks kogukondlikule tervisele keskendumine. „Me püüame linnaku töökeskkonda tuua vaimset, füüsilist ja sotsiaalset heaolu toetavaid praktikaid ning teha seda koos Ülemiste kogukonnaga. Tänu Tartu Ülikooli teadlastele teame, kus suunas edasi liikuda ja mida saaks veelgi paremini teha,“ sõnas Ülemiste Cityt juhtiva Mainor AS-i juhatuse esimees Kadi Pärnits.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.11.24, 15:59
Schneider Electric: palgapakkumine ei taga jätkusuutlikku tulemuslikkust
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele