Juba teist korda on Eesti tööandjatel võimalus taotleda mitmekesise tööandja märgist „Austame erinevusi”. See on märgis tööandjale, kes väärtustab kõiki oma töötajaid, peab lugu võrdsest kohtlemisest ning hindab mitmekesisust edendavat ja kaasavat organisatsioonikultuuri.
„Austame erinevusi” on kvaliteedimärk, mis näitab, et ettevõte või asutus on atraktiivne tööandja, mis ootab tööle talente sõltumata nende taustast. „Märgis annab ühelt poolt inimesele kindluse, et meie ettevõte lähtub oma tegevutes kindlatest väärtustest. Teisalt annab see teadmise ka ühiskonnas laiemalt, et oleme organisatsioon, mis arvestab erinevustega,” selgitas Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela.
Märgis saadab väärtuspõhise sõnumi ka klientidele ja koostööpartneritele, et organisatsioon hoolib Eestist ja maailmast ning annab oma panuse selle paremaks muutmiseks. „Mitmekesisuse märgis näitab, et ettevõte pöörab suurt tähelepanu eetikale ja inimõigustele ning mõistab, et mitmekesine personal on ainult positiivne väärtus. See näitab, et ettevõte pöörab personalivalikul tähelepanu eelkõige ametialasele pädevusele, mitte stereotüüpidele,” toonitas Koduekstra tegevjuht Tõnu Lemsaar. Mõlemaid organisatsioone tunnustati märgisega 2018. aastal.
„Märgise saanud organisatsioonid peavad oluliseks, et see aitab neil konkurentsitihedal tööturul teiste tööandjate seast eristuda ning meelitada ligi tipptalente. Samuti näevad nad seda hea võimalusena kinnitada töötajatele, et nende heaolu on tähtis, ning näidata partneritele ja klientidele oma edumeelsust,” sõnas Eesti Inimõiguste Keskuse mitmekesisuse ja kaasatuse valdkonna juht Liina Rajaveer.
Märgise taotlemise eeltingimus on see, et mitmekesisuse, kaasatuse ja võrdse kohtlemise põhimõtted on ettevõtte või asutuse väärtustes olulisel kohal – näiteks on organisatsioon liitunud Eesti
mitmekesisuse kokkuleppega või sõnastanud need sisedokumentides. Kandideerimise esimene samm on eneseanalüüs, seejärel tuleb sellele toetudes panna paika kaheaastane mitmekesisuse plaan, mis sisaldab tegevuskava. Plaani koostamise juures on taotlejale soovi korral abiks kogemustega mitmekesisuse nõustajad. 2020. aastal on mitmekesisuse plaanide esitamise tähtajaks 30. aprill. Märgise saajaid tunnustatajse pidulikult sügisel, märgis kehtib kaks aastat.
Märgise „Austame erinevusi” on ellu kutsunud Sotsiaalministeerium ja seda annab 2018. aastast välja Eesti Inimõiguste Keskus
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.