Neuromitmekesisus (ingl neurodiversity) on üsna uus mõiste, mis käib inimeste kohta, kellel on düsleksia (vaeglugemine), autism, aktiivsus- ja tähelepanuhäire, düspraksia (koordinatsioonihäire) või muud neuroloogilised häired.
- Aspergeri sündroomiga töösoovijal võib olla väga raske intervjueerijale otse silma vaadata ja seda võidakse valesti mõista. Foto: Scanpix/Panthermedia
Need on autismispektri häired, millel on palju tunnuseid ja ühiseid jooni, näiteks selles, kuidas inimesed õpivad ja informatsiooni töötlevad. Ühendkuningriigis on umbes 700 000 autismispektri häirega inimest. Jaemüügiketis Morrisons seati hiljuti sisse iganädalane vaiksem tund autistlikele ostjatele. Sellest hoolimata nähakse veel vähestes organisatsioonides neuromitmekesiste talentide potentsiaali. Üks põhjus on see, et liiga palju tähelepanu on koondunud probleemidele, mis töökohas autismispektri häiretega kaasnevad, mitte aga nende tugevatele külgedele.
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.