Tööjõu pakkumine, pensioni võtmise paindlikumaks muutmine, paremad lastehoiuvõimalused pärast lapsepuhkuselt naasmist ja Eestisse tagasi rändajate võimalikult mugav sisseelatamine on riigi võimalused tööturul osalemise takistusi vähendada, leiab Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.
- Eesti Panga ökonomist Orsolja Soosaar
Arvestades majanduse erakordselt head seisu ja kasvavat nõudlust tööjõu järele, võib palgakasvu kiirenemist 7,5%ni pidada mõõdukaks. Soodsad töö leidmise ja palgatingimused on suurendanud tööjõu pakkumist. Rändestatistikast nähtub, et töötajaid on leitud ka väljastpoolt Eestit. Samas näitavad ettevõtjate hinnangud, et tööd oleks pakkuda märksa suuremale hulgale inimestele, kui praegu tööl käib.
Riik saaks tööjõupuuduse probleeme leevendada, toetades tööjõu pakkumist. Kuigi palju reforme on juba tehtud ja tööturul osaleb juba praegu väga suur osa tööealistest inimestest, on ülim aeg tööturul osalemise takistusi veelgi vähendada.
Pensionivõtmise reeglid tuleks töötajate jaoks muuta paindlikumaks kiiremini, mitte paari aasta pärast. Lastehoiu võimalus kohe pärast vanemahüvitise lõppu aitaks emadel rutem tööturule naasta. Abi võib olla ka välismaalt naasmise võimalikult lihtsaks ja valutuks tegemisest. Varasemast suurem tagasiränne annab märku sellest, et paljud varem välismaale kolinutest mõtlevad Eestisse naasmisele.
Keskmise palga suurenemist on tagant tõuganud ka mõningad ajutised tegurid. Eriti märgatav on palgakasvu kiirenemine avalikus halduses ja sotsiaalkindlustuses, mille taga võis olla preemiate maksmine seoses Euroopa Liidu nõukogu eesistumise lõppemisega ja haldusreformi raames makstavad hüvitised. Need ei tohiks mõjutada valitsussektori põhipalkasid ja seetõttu võib juba selles kvartalis oodata mõõdukamat palgakasvu.
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.