Tänavune aasta tõi välismaalasi Eestisse tööle võtvatele tööandjatele ja ka välismaalastest töötajatele kaasa mõningaid leevendusi. Lisaks nn halduspraktilistele leevendustele toimus muutuseid ka sisulistes reeglites. Näiteks lisandus alates 1.01.2016 täiendav alus välismaalase töölevõtmiseks teatud juhul soodsamatel töötasutingimustel valitsuse kinnitatud nimekirja lisatud valdkondades, kus töökäte puudus on eriti terav.
Võimalus maksta nn tavalist töötasu
Alates 1.01.2016 kehtima hakanud välismaalaste seaduse (VMS) sätestab kokkuvõtvalt, et kui tööandja soovib värvata välismaalast tööd tegema sellises valdkonnas, milles on Eestis vaja vähendada tööjõupuudust ning soodustada sellega Eesti majanduse, teaduse, hariduse või kultuuri arengut, peab tööandja maksma välismaalasele tasu, mille suurus on vähemalt võrdne statistikaameti viimati avaldatud Eesti aasta keskmise brutokuupalgaga selles konkreetses valdkonnas.
Peamine erinevus võrreldes senisega seisneb selles, et kui üldine välismaalasele makstav miinimumtöötasu peab olema 1,24-kordne (teatud juhtudel aga ka 2-kordne) Eesti Vabariigi keskmine töötasu, siis alates 1.01.2016 on tööandjal teatud valdkondades võimalus siiski võtta välismaalast tööle ka mõistlikumatel, n-ö reaalsetel tööturul valitsevatel, tingimustel. Näitena võib tuua olukorra, kus valdkonna keskmine töötasu on nt 780 eurot. Sellisel juhul oli senini võimalik (küll pigem teoreetiliselt) värvata välismaalast, kuid talle tuli maksta vähemalt 1,24-kordset Eesti Vabariigi keskmist töötasu, mis praegu on kokku ligi 1246 eurot. Seega oleks alates 1.01.2016 tööandjal võimalik maksta välismaalasele kohalike töötajatega võrdset töötasu.
Oluline nüanss seoses mainitud valdkondade loeteluga: sellise loetelu võib valitsus oma korraldusega kehtestada maksimaalselt kuni kaheks aastaks, mis tähendab, et isegi kui praegu on loetelus mingid konkreetsed valdkonnad, ei pruugi samad valdkonnad olla selles esindatud ka järgmisel aastal.
Muid muudatusi
Lisaks eelmainitud muudatusele toimus alates 1.01.2016 veel hulk täiendavaid rohkem või vähem olulisi muutusi seoses välismaalaste Eestis töötamisega. Siinjuures paar siinkirjutaja hinnangul olulist muudatust:
Eestis võib mis tahes tööandja juures töötada ka ettevõtluseks elamisloa saanud välismaalane – see võib olla oluline leevendus mitmel praktikas esinenud juhul;Elamisloa taotlemisel tuleb esitada mõnevõrra erinevaid andmeid ja infot võrreldes senisega, sh võib mõnel juhul olla vaja esitada vähem dokumente.
Kokkuvõtteks
Eelkirjeldatud muudatused on vaid üksikud paljudest vähem või rohkem põhimõttelisest muudatusest VMS-is, mis jõustusid alates 1.01.2016. Arvestades Eesti tööjõuturu piiratust ja töötuse suhteliselt madalat taset, tunduvad sellised muudatused allakirjutanu hinnangul olevat igati mõistlikud ja vajalikud. Kuid sellele vaatama on palju veel teha, et muuta Eesti tööjõuturg välismaalaste töölevõtmiseks avatumaks.
Autor: Ramil Pärdi, advokaadibüroo Triniti partner
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.