• 12.09.18, 12:10
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kaubandusettevõtted andsid suvel tööd tuhandetele noortele

Eesti jaekaubandusettevõtetes sai suvel hooajalist tööd enam kui 1500 noort, kellest ligi kümnendik jätkab kas täis- või osalise koormusega tööd ka pärast suvehooaja lõppu.
Supermarketi kassiir
  • Supermarketi kassiir Foto: Scanpix/Panthermedia
„Suveabilised olid puhkuste hooajal väga vajalikud ja oodatud ning kaupluse juhtidel on suvetöötajate kohta öelda peamiselt vaid kiidusõnu. Noored olid väga positiivse ellusuhtumisega ja tulid hommikuti tööle hea tujuga,“ ütles Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil. „Paljudele noortele oli kaubanduses töötamine ka esimeseks töökogemuseks. Osa noori ütles, et töökogemus avas neile hoopis uue maailma, nende silmaring avardus ja nad hakkasid teenindaja tööd ja üldse kaupluse tööd teise pilguga vaatama.“
Noored töötasid suvel peamiselt kauba väljapanijatena, kuid ka klienditeenindajatena, komplekteerijatena ja teistel ametikohtadel. Peili sõnul leevendavad suvetöötajad oluliselt töökoormust, sest suvi on kaupluste põhitöötajate seas populaarne puhkuseaeg. „Teisest küljest tuleb arvestada, et kuivõrd kõigile uutele töötajatele pakutakse ka põhjalikku väljaõpet, kulub sellele üsna suur osa suvetöötajate tööperioodist. See aga tähendab vähemalt alguses põhitöötajatele veidi lisatööd,“ lisas ta. „Samas tulevad paljud noored järgmisel suvel tagasi ja siis on neil väljaõpe juba läbitud.“
Ligi kümnendik suveperioodiks kaubandusse tööle läinud noortest jätkab tööd ka edaspidi, suur osa neist kooli kõrvalt ja osakoormusega. „Kuna kaubanduses on võimalik töögraafiku tegemisel väga paindlik olla, on see õppivale noorele hea võimalus lisateenistuseks ja töökogemuse omandamiseks,“ lausus Peil. „Hakkajatel ja särasilmsetel töötajatel on võimalik kaubanduses kiiret karjääri teha, nii et suvetööst võib alguse saada hoopis tulevane amet juhtival kohal.“
Kõige enam said noored suvel tööd Maximas, kes värbas üle 500 inimese. Enam kui 200 töökohta pakkusid Prisma, Selveri ja COOPi kauplused. Nii Circle K-s kui ka Rimis töötas suvel üle 100 noore. Ka teised jaekaubandusketid rõivamüügist ehituskauplusteni pakkusid kümneid suvetöökohti.
Eestis on kaubandus tööstuse järel suuruselt teine sektor. Kõige enam on kaubanduses töökohti klienditeenindajatele ja müüjatele – sellist ametit peab Eestis 24 000 inimest. Ligi 12 500 inimest on kaupluste juhatajad, ostujuhid, piirkonna ja teenindusjuhid, üle 5500 inimese töötab müügiesindajate või kliendihalduritena, üle 2000 tegelevad turunduse valdkonnaga. Väikepoodnikke ehk kaubanduse valdkonna ettevõtjaid on Eestis ligi 1200.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele