Iga kümnes Eesti suurem ettevõte on 2018. aasta esimese kolme kuu jooksul tõstnud kõigi töötajate palka. Viiendik neist andis palgalisa vaid parimatele töötajatele, selgus CV-Online'i hiljuti tehtud küsitlusest suurte ja aktiivselt värbavate ettevõtete seas. Sel aastal saabunud palgatõusu kinnitas ka iga neljas lugeja Nipila tööelublogis.
Palgatõusu suuruse kohta selgub, et 5-protsendiline palgatõus jõudis töötajateni pea viiendikus Eesti ettevõtetest ja iga kümnendas ettevõttes tõusis palk kuni 10%. Uuringus osales ka üksikuid ettevõtteid, kus palgatõus oli suurem kui 16%.
„Endiselt valmistab segadus keskmise palgataseme osas peavalu nii värbajatele kui kandideerijatele,” kinnitab CV.ee uuringuid koordineeriv turundusjuht Rain Resmeldt Uusen, kelle sõnul on oma ametikohtade tegeliku palgatasemega tööturul kursis vähem kui pool ettevõtetest. „Kandideerija loodab, et äkki õnnestub küsida kõrgemat palka, ja ettevõte loodab pakkuda madalaimat töötasu. Samal ajal äratab värbajates ohutunnet ka liiga madal palgasoov. Iga töö ja ametipositsiooni õiglane palgatase on tänaseks turul välja kujunenud ja võrreldav palgauuringu keskkonnas palgad.ee.”
Mitte ükski uuringus osalenud sajakonnast aktiivselt värbavast ettevõttest ei teatanud palkade langetamisest. Juhul kui äril läheb hästi, kavatseb selle aastanumbri sees töötajate töötasu tõsta veel 6% ettevõtetest.
Värbamisvajadust kinnitas 2018. aasta tööturuootuste hiljutises uuringus 40% vastanud ettevõtetest, kes otsivad enamjaolt spetsialiste, oskustöölisi ja klienditeenindajaid. Ka müügi-projektijuhid ja lihttöölised mahtusid enim otsitud töötajate esiviisikusse.
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.