• 14.12.16, 09:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Püha öö, õnnistud öö ...

Kuivõrd jõulumuusika hakkab kauplustes kõlama sageli juba oktoobri lõpus, võib see viimaks töötajaile tõeliselt vastumeelseks ja häirivaks muutuda. Kas aga töötajal on õigus nõuda tööandjalt taustamuusika vahetamist?
Püha öö, õnnistud öö ...
  • Foto: pixabay.com
Töötan kaupluses, kus terve detsembrikuu mängivad taustaks ühed ja samad jõululaulud. Ei jaksa seda enam kuulata ja igasugune jõulurõõm on kadunud. Kas ma saan tööandjalt nõuda muusika vahetamist?
Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Mari-Liis Ivask: töökoha taustamuusika valikut õigusaktid konkreetselt ei reguleeri. Tavaliselt ei mängi kaupluste taustamuusika ka nii kõvasti, et see kahjustaks inimese kuulmist. Küll aga võib taustamuusika olla inimese jaoks lisastressiallikas, sest segab keskendumist ja väsitab.
Muusikal on tavaliselt meelelahutuslik eesmärk, samas võib see aga muutuda ebameeldivaks müraks, kui meil ei ole võimalik kontrollida, mis muusikat kuulame või millal seda teeme – näiteks taustamuusika tööl või kodus naaberkorterist kostev muusika. Kui töötaja tunneb, et tasutamuusika töökohal väsitab, siis tuleks sellest tööandjale märku anda ja otsida koos võimalusi probleemi leevendamiseks. Kui sama mure on mitmel töötajal, võiksid töötajad pöörduda tööandja poole ühiselt, et tööandja mõistaks paremini probleemi ulatust. 
Ühest küljest on arusaadav, et tööandja tahab jõuluajal kaupluses jõulumuusikat mängida. Teisest küljest on aga mõistetav, et töötaja jaoks muutub see korduvaks ja väsitavaks. Tööandja saab olukorda parandada näiteks järgnevate tegevustega:
muusikat tasub vaheldada. Kui kaupluses mängivad vaheldumisi kaks plaati samade jõululugudega, muutub see üsna kiiresti väsitavaks, eriti arvestades töötajate pikki vahetusi. Vähem aktiivsetel ostuaegadel võiks jõulumuusika vaheldada muu muusikaga;tavapäraseid jõululugusid võib vaheldada instrumentaalsete lugudega. Uuringud näitavad, et instrumentaalmuusika aitab paremini keskenduda ja segab töötajat vähem;vajadusel võiks keerata muusikat vaiksemaks, et taustamüra ei oleks liiga vali;võimalusel vaheldada tööd nii, et töötaja saaks vahepeal ka vaikuses töötada, või anda lisavõimalus puhata pidevast mürast vaikuses;pidada töötajatega koos nõu, mis konkreetselt segab ja väsitab ning kuidas muret lahendada võiks.
Allikas: Tööelu.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 17:36
Kuidas täpse tööajaarvestusega aja- ja rahapõletamist vältida?
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele