Möödunud nädalal käis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski välja mõtte, et tuleks kaaluda tööandja sotsiaalmaksu miinimumkohustuse langetamist ja analüüsida enne selle mõju valitsussektori eelarvele. Ossinovski märgib, et nii sotsiaalmaksu miinimumnõude kaotamisel kui ka kuumäära langetamisel võib eeldada olulist sotsiaalset mõju, seda eelkõige tööhõivele.
- Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar Foto: Andras Kralla
Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar leiab, et tegemist oleks hea ettepanekuga. „Oleme ka ise seda ettepanekut korduvalt teinud,” nõustub Tamsar. „Täna ei ole paljudele tööandjatele osalise koormusega inimese palkamine mõistlik, kuna see läheb talle kallimaks kui täistööajaga töötaja. Ja seetõttu on meil inimesi, kes täiskoormusel töötada ei saa või ei soovi, osakoormusega aga neile sobivaid töökohti lihtsalt pole. Sotsiaalmaksu miinimumi nõude kaotamine või oluline leevendamine tekitab võimaluse minna osalise tööajaga tööle sektoritesse, nagu jaekaubandus, toitlustus, kinnisvarahaldus jt sektorid, kus palgad madalad, kuid kus samas oleks rakendust inimestele, kel puuduvad või kellel on vähe tööturul nõutavaid oskusi.”
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.