Mõnikord juhtub elus nii, et asjad kuhjuvad. Töö, mis kunagi oli väga lahe ja pakkus rõõmu, tundub iga päevaga järjest mõttetum. Tööülesannete virn kuhjub, sest kui kõik on nõme ja tähtsusetu, siis ei viitsi ega taha enam nendega tegeleda. Varasemalt kaasamõtlevast, oma arvamust avaldavast ja panustavast töötajast saab siis koosolekutel vaikija ja parimal juhul kaasanoogutaja. Motivatsioonist ja töörõõmust ei ole siis mõtet rääkida, sest seda lihtsalt enam ei ole. Tööst on saanud kohustus, sest arved tahavad maksmist ja millegi eest on vaja süüa osta.
Tundub see sulle tuttav? Oled ehk isegi mingil hetkel oma elus olnud selline töötaja? Kuidas sa sellega toime tulid? Mida sina ette võtsid?
See on emotsionaalselt raske olukord. Väljapääsu on vaja, sest mingil hetkel muutub see liiga rõhuvaks. Samas võib seda kõike olla nii palju, et ei oska tekkinud sasipundart kuskilt harutama hakata, mõjutajaid on palju. Siinkohal on hea meeles pidada tõsiasja – sa ei sattunud sellesse olukorda ühe päevaga, niisamuti ei ole lihtne leida väljapääsu ühe sõrmenipsuga. Lahendus on liikuda üks samm korraga.
Pakun sulle välja paar küsimust, mis võiks aidata sul asju enda jaoks selgemaks mõelda.
Mis on see, mis sinu elus täna puudu on? Mida vajad rohkem, mida vähem?Mida on sinul endal pakkuda? Millistele tugevustele, oskustele ja kogemustele saad oma tuleviku üles ehitada?Milline on su toetusvõrgustik? Kellega saaksid plaanitavat muutust arutada ja kellelt vajaksid tuge?Mis võiks olla järgmine jõukohane samm? Mida saaksid nüüd ja kohe teha?
Kasulik on teadvustada enda rolli tekkinud olukorras. Oma töörõõmu eest vastutad suures osas ikka sa ise. Kui täna hoiab sind tagasi peamiselt majanduslik olukord – eluks vajalik palk jookseb –, siis mõtle hetkeks nii: mida sa saad täna teha teisiti, et su olukord pakuks sulle aasta pärast suuremat rahulolu. Ikka samm sammu haaval.
Autor: Lea Kalda, Talent Milli partner ja värbamisjuht
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.