• 11.04.16, 12:06
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tööandja õigused ja kohustused lapsepuhkuselt naasja suhtes

Tööinspektsiooni küsimus ja vastus keskenduvad seekord lapsepuhkuselt naasjale. Kas talle uue katseaja kohaldamine on õiguspärane või mitte, selgitab tööinspektsiooni töösuhete nõustamistalituse juhataja Anni Raigna.
Tööandja õigused ja kohustused lapsepuhkuselt naasja suhtes
  • Foto: pixabay.com
Lugeja küsib: 
Olen olnud kahe lapsega järjestikku lapsehoolduspuhkusel ja plaanin nüüd tagasi tööle minna. Suhtlesin tööandjaga ja ta ütles, et kui naasen, kohaldatakse mulle uut katseaega ja ma saan väiksemat töötasu, kuna olen kaua eemal olnud ja mind peab uuesti välja õpetama.  
Vastab Anni Raigna: 
Lapsehoolduspuhkuse katkestamise või lõppemise järel on töötajal õigus samale tööle ja töötasule, milles oldi tööandjaga kokku lepitud enne puhkusele jäämist. Kui asutuses on toimunud üldine palgatõus, peab seda kohaldama ka töötajale, kes viibis lapsehoolduspuhkusel.
Katseaja uus kohaldamine ei ole seaduse mõttega kooskõlas. Kui töötaja on rasedus- ja sünnituspuhkusel ja lapsehoolduspuhkusel, siis tema töösuhe ei katke. See, et töötaja kasvatab kodust last või lapsi, ei tähenda automaatselt, et ta tööle naastes enam ei kvalifitseeru. Kui asutuses ongi toimunud olulised muudatused, siis on tööandjal kohustus ka lapsehoolduspuhkusel viibinud töötajat koolitada, samamoodi nagu ta on koolitanud teisi töötajaid. Töösuhtes on katseaeg ette nähtud töösuhte alguses ja võib kesta kuni neli kuud alates tööle asumisest.
Seega lapsevanemaks olemine ja perekondlikute kohustuste täitmine ei saa olla aluseks töötaja töötasu vähendamiseks või uue katseaja kohaldamiseks. Kui tööandja ühepoolselt sellised tingimused kehtestab, võib tegemist olla diskrimineerimisega. Diskrimineerimise äratundmiseks tasub tutvuda soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kodulehega: http://www.vordoigusvolinik.ee/vordne-kohtlemine/lapsevanemaks-olemine-ja-perekondlikud-kohustused/.
Allikas: Tööelu.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 13:49
Mikrokraadiprogramm, täiendusõpe, avatud õpe – mis need on?
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele