• 02.03.16, 17:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Viis alustala kaugtöö tegijale

Paindlikust tööajast ja kaugtööst on palju räägitud ning arvamused lähevad sageli lahku – ühed pooldavad ja teised on tuliselt vastu. Mis siis ikkagi on aluseks kaugtöö ja paindliku tööaja õnnestumisele?
Paljud juhid pelgavad, et ei saa kaugtööl olevate alluvate töötegemist kontrollida.
  • Paljud juhid pelgavad, et ei saa kaugtööl olevate alluvate töötegemist kontrollida. Foto: graphicstock.com
Töökeskkond ja -korraldus on viimase 20 aasta jooksul küllaltki palju muutunud. Ettevõtluskeskkonda on kujundanud globaliseerumine, tehnoloogia areng, erinevate teenuste tähtsuse tõus, tööjõu mitmekesisus, inimeste individuaalne elustiil ja suhtumine karjääri. Sellest tulenevalt on muutunud ka lähenemine tööaja korraldusele ja füüsilise töökoha olemasolule. Kaugtöö ja paindlik tööaeg nõuavad ettevõtetelt nii seniste juhtimisstiilide muutusi kui ka uusi tehnoloogilisi lahendusi. Kaugtöö puhul võib öelda, et suurimateks väljakutseteks on inimestevahelise kommunikatsiooni korraldamine, produktiivsuse säilitamine ja tulemuste kontrollimine, samuti tehnoloogilised lahendused, mis kaugtööd toetaksid.
Harward Business Review on kirja pannud viis olulist vajadust kaugtöötajale.
1. Mugavus – taga kaugtöötajatele head töövahendid: arvuti, monitor, kiire internet ja ligipääs vajalikele töökeskkondadele. Head töövahendid tagavad produktiivsuse ja töövõime.
2. Läbipaistvus – muuda inimeste teadmised avalikuks ja kättesaadavaks teistele kolleegidele. Investeeri pilvepõhistesse vahenditesse ja andmebaasidesse, mis võimaldavad kõikidel tööd puudutavat infot sisestada, kasutada ja jagada. See on palju tõhusam vahend kui tavaline e-kiri, mille saadab kolleeg kolleegile ja vastust küsimusele näeb ainult üks inimene.
3. Vastutus – kuidas kontrollida alluvaid, kui sa ei näe, mida nad teevad? Defineeri kõikidele töötajatele eesmärgid ja lase meeskonnal otsustada, kuidas eesmärke saavutada. Ära dikteeri iga ülesannet, vaid näita visiooni, mille kallal töötada. Korralda regulaarne raporteerimine ja vajadusel projektijuhtimise süsteemid. Määra eesmärgi täitmise tähtaeg ja arutage tulemust töötajatega.
4. Kommunikatsioon – juhina suhtle iga nädal oma kaugtöötajatega. Uuri, kuidas neil läheb, milliste raskuste ja rõõmudega nad kokku puutuvad. Juuruta sidevahendite kasutamine, mis muudab suhtlemise lihtsaks kõikide kolleegide vahel (Skype, Lync, Yammer, Google Hangouts jne). Julgusta ka meeskondi omavahel suhtlema ja konverentskõnesid pidama.
5. Usaldus – kaugtöötajad võivad tunda, et ettevõtte kultuur jääb neile kaugeks. See tähendab, et juhtkond peab pingutama, et neid inimesi siduda ja kaasata, looma näiteks videoid, mis kirjeldavad ettevõtte kultuuri ja visiooni, korraldama ühisüritusi ja teatud regulaarsusega meeskondade kohtumisi. Eesmärk on tugevdada inimestevahelisi sidemeid, mis toetavad usaldust ja kaugtööd.
Vajaliku inimressursi olemasolu tagamine tänasel tööjõuturul muutub üha keerulisemaks ja nõuab ettevõtetelt üha loovamaid lähenemisi. Kaugtöömeeskonnad ja paindliku tööaja pakkumine on üks võimalikke lahendusi, et leida juurde sobivaid ja motiveeritud töötajaid. Kaugtöö juurutamine on võimalik, kui kõik osalised on valmis koostööks – ka sellisel juhul, kui ainult üks inimene töötab eemalt.
Allikas: HR factory

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 17:36
Kuidas täpse tööajaarvestusega aja- ja rahapõletamist vältida?
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele